Wtorkowe poranne wyburzanie Hotelu Rzeszów – jednego z symboli stolicy Podkarpacia

Symboliczny koniec jednej z ikon Rzeszowa, stolicy województwa podkarpackiego, nadszedł 20 marca 2007 roku. Tego dnia, dokładnie o godzinie 09:40, rozpoczął się proces wyburzania Hotelu Rzeszów. W celu zdemontowania struktury budynku posłużono się specjalistycznym sprzętem – maszyną do wyburzeń z dwuipółtonową kulą.

Fascynująca historia Hotelu Rzeszów datuje się od roku 1969, kiedy to zakończono trwające przez trzy lata prace budowlane. Swoje uroczyste otwarcie obiekt miał jednak dopiero trzy lata później, w 1972 roku. Imponująca wysokość hotelu wynosiła aż 40 metrów, dzielił się on na dziesięć pięter i mógł zaofiarować gościom 430 miejsc noclegowych w 308 pokojach.

Kompleksowy charakter tej budowli podkreślały dodatkowe udogodnienia. W środku znajdowała się restauracja mogąca pomieścić 160 osób, a także kawiarnia o pojemności do 140 osób. Oprócz tego, goście mogli skorzystać z klubu nocnego i baru z koktajlami. Hotel Rzeszów gwarantował również komfort w postaci punktów „Orbisu” i Banku PKO, sali konferencyjnej, a także własnej cukierni, produkcji napojów gazowanych i garmażerii. Całości obsługi hotelowej podjęło się około 330 pracowników.

Za projekt architektoniczny Hotelu Rzeszów odpowiedzialny był inżynier Jan Głuch. Wnętrza obiektu zaprojektowali Barbara i Andrzej Smoczeńscy. Prace budowlane powierzono rzeszowskim przedsiębiorstwom budowlanym, które zadbały o realizację projektu.