Wykonawca wieży Dzwonu Niepodległości w Rzeszowie podpisuje umowę na kwotę przekraczającą 274 tys. zł

Budowa wieży, która będzie służyć jako dzwonnica dla Dzwonu Niepodległości w Rzeszowie, zostanie sfinansowana przez miasto za sumę przekraczającą 274 tys. zł. To monumentalne dzieło stanie na placu Wolności, co jest wyrazem hołdu dla niezależności Polski.

Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa udzielił nam informacji, że w ciągu ostatnich dni zawarto umowę z firmą budowlaną AJ Profibud. Ta firma będzie odpowiedzialna za wzniesienie wieży, która stanie się domem dla Dzwonu Niepodległości – daru od urzędu marszałkowskiego, który miasto otrzymało w 2018 roku.

Artur Gernand zaznaczył również, że planowany czas realizacji budowy wieży wynosi pięć miesięcy od momentu zawarcia umowy. Oznacza to, że konstrukcja, która pomieści Dzwon Niepodległości, ma być gotowa przed końcem lipca tego roku.

Chociaż koszt budowy wieży jest prawie o 100 tys. zł wyższy niż pierwotnie przewidywano przez miasto (startowa kwota wynosiła 166 tys. zł), decyzja o dołożeniu brakujących funduszy została podjęta po serii nieudanych przetargów, w których oferowane kwoty były zbyt wysokie lub brak było zainteresowanych stron.

W ostatnim przetargu zgłosiła się tylko jedna firma – AJ Profibud. W rezultacie, miasto zdecydowało się podpisać umowę na kwotę ponad 274 tys. zł z tym konkretnym wykonawcą.

Wieża, którą zaprojektował Zbigniew Czyż, będzie służyć jako dzwonnica dla Dzwonu Niepodległości. Dzwon ten, ważący tonę i ufundowany przez samorząd wojewódzki w 2018 roku na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, kosztował 120 tys. zł.