Czy Konrad Fijołek wygra wybory w 1 turze?

Szykujemy się do wyborów samorządowych, w tym wyborów prezydentów miast. W Rzeszowie szanse na reelekcję Konrada Fijołka wydają się wysokie. Sondaże z 2024 roku dają mu wyraźną przewagę nad kontrkandydatami. Czy uda mu się powtórzyć sukces z 2021 roku i wygrać już w pierwszej turze?

Dotychczasowe osiągnięcia Konrada Fijołka

Konrad Fijołek, który piastuje urząd prezydenta Rzeszowa od 2021 roku, cieszy się niemałą popularnością wśród mieszkańców stolicy Podkarpacia. Zrealizował wiele obietnic wyborczych, m.in. wprowadził darmową komunikację miejską dla uczniów i studentów, zainwestował w infrastrukturę rowerową i angażuje się w inicjatywy rozszerzające zieleń miejską. Doceniane są również jego działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

Fijołek został poparty przez Koalicję Obywatelską, co daje mu spore szanse na wygraną, jednak specjaliści nie są zgodni, czy jego poparcie jest na tyle duże, aby wygrać w pierwszej turze z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości.

Kontrkandydaci Konrada Fijołka

O urząd prezydenta Rzeszowa ubiegają się także Adam Dziedzic, Janusz Niemier, Karolina Pikuła, Jacek Strojny i Waldemar Szumny.

Najpoważniejszym kontrkandydatem dla Fijołka jest Waldemar Szumny, kandydujący ze wsparciem Prawa i Sprawiedliwości. Jest zawodowym matematykiem, od wielu lat związany z Kancelarią Zarządu Województwa Podkarpackiego i Politechniką Rzeszowską. Nieprzerwanie od 1998 piastuje on urząd radnego miasta Rzeszowa, a od 2018 jest przewodniczącym Rady. Jego szansą na wygraną jest to, że nie wszyscy mieszkańcy Rzeszowa dobrze oceniają działania Fijołka i chociaż nie będą skorzy do oddania głosu na kandydata PiS, mogą oddać swój głos na pozostałych kandydatów. To będzie oznaczało jednak osłabienie pozycji Fijołka i umożliwi zwiększenie przewagi Szumnemu.

Zakłady bukmacherskie obejmują głównie tych dwóch kandydatów, którym obstawiający dają największe szanse.

Czynniki mogące zaważyć na wyniku

Wynik wyborów może zależeć od kilku czynników, m.in. od frekwencji wyborczej. Wysoka frekwencja może sprzyjać Fijołkowi, mobilizując jego zwolenników. Ważną rolę może odegrać również kampania wyborcza i ewentualne wpadki kandydatów.

Podsumowując, szanse Konrada Fijołka na reelekcję w pierwszej turze są duże. Sondaże dają mu wyraźną przewagę nad kontrkandydatami, a jego dotychczasowe działania na stanowisku prezydenta spotykają się z aprobatą mieszkańców. Wygrana Fijołka będzie oznaczać kontynuację dotychczasowej polityki, stawiającej na zrównoważony rozwój miasta, ekologię i poprawę jakości życia mieszkańców.

Warto jednak pamiętać, że kampania wyborcza wciąż trwa i może przynieść jeszcze wiele niespodzianek. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w obstawianiu wyników wyborów w Rzeszowie, sprawdź: https://betfan.pl/lista-zakladow/rozrywka/polityka/rzeszow-wybory-prezydenta-2024/593552

Ostateczny wynik wyborów poznamy już za kilka dni – 7 kwietnia 2024 roku.