Plany budowy wysokiego bloku mieszkalnego na rzeszowskim Staromieściu spotykają się z niezadowoleniem mieszkańców

Podjęto decyzję o wzniesieniu czteropiętrowego budynku mieszkalnego na terenie Staromieścia, lokalnej dzielnicy Rzeszowa, pomiędzy ulicami Borową i Krogulskiego. Inwestor, który stoi za tą inicjatywą, jest już w posiadaniu prawomocnej decyzji o warunkach zabudowy, co wywołuje niepokój oraz sprzeciw ze strony lokalnych mieszkańców.

Spotkanie w tej sprawie miało miejsce w ratuszu Rzeszowa w poniedziałek, 13 maja. Konfrontacji towarzyszyli mieszkańcy Staromieścia, Katarzyna Leśko – dyrektor Wydziału Architektury Urzędu Miasta, radny Sławomir Gołąb oraz inwestor wraz z architektem. Obywatele wyrażali swoje obawy dotyczące planowanej budowy, sugerując możliwe niewspółgranie proponowanej formy z charakterem tej części miasta. Przemysław Hubert, jeden z reprezentantów mieszkańców, podkreślił jednak, że nie są przeciwni samemu procesowi zabudowy danego terenu.

– Nie zgadzamy się na proponowaną formę – skomentował na spotkaniu Przemysław Hubert. – Chcielibyśmy, aby inwestor wziął pod uwagę możliwość obniżenia budynku lub zastąpienia go domami szeregowymi.

Planowany blok mieszkalny ma osiągnąć wysokość około 13 metrów, oferując miejsce dla około 60 mieszkań. Warunki zabudowy zostały ustalone przez miasto w roku 2020 na rzecz innego inwestora, który później przekazał prawo do terenu obecnemu inwestorowi. Procedura uzyskania pozwolenia na budowę jest jeszcze w toku.

Katarzyna Leśko, dyrektor Wydziału Architektury, wyjaśniła na koniec: – Musimy przestrzegać przepisów prawa przy wydawaniu pozwoleń na budowę. Jeśli wszystkie wymagania zostaną spełnione, decyzja musi zostać wydana.