Otwarcie drugiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Rzeszowie dla lepszego bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców

Na początku czerwca, konkretnie 3 dnia tego miesiąca, doszło do uroczystego otwarcia nowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) w Szpitalu MSWiA w Rzeszowie. Jest to druga tego typu placówka medyczna w tym mieście. Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki, podczas ceremonii inauguracji wyraźnie podkreśliła, że dla niej nadrzędnym celem jest zdrowie oraz bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu.

Kubas-Hul przypomniała, że już w połowie kwietnia zapowiadano uruchomienie drugiego SOR-u na terenie Szpitala MSWiA w Rzeszowie. Wyraziła swoje zadowolenie z faktu, że pomimo wielu wymagających działań, udało się ten cel zrealizować. Zaznaczyła również, że priorytetem było dla niej szybkie otwarcie SOR-u, zwłaszcza że początki tej inwestycji sięgają roku 2015.

Wojewoda podkarpacki zwróciła uwagę, że obecnie jedynie jedno miasto będące stolicą województwa nie posiada jeszcze drugiego szpitalnego oddziału ratunkowego. Do tej pory na tej liście znajdował się także Rzeszów, ale teraz jego nazwa zniknęła z tej niechlubnej listy.

Teresa Kubas-Hul podkreślała, że otwarcie nowego SOR-u w Rzeszowie przyczyni się do zapewnienia lepszego dostępu pacjentom do szybkiej i efektywnej pomocy medycznej, szczególnie w przypadkach nagłych zagrożeń dla ich zdrowia lub życia. Nowa placówka pozwoli także na lepszą organizację pracy personelu medycznego oraz podniesienie standardów świadczonej opieki zdrowotnej.

Zaznaczyła również konieczność funkcjonowania kolejnego SOR-u w Rzeszowie, popierając to danymi statystycznymi. W mieście tym i okrężnym powiecie mieszka łącznie około 400 tysięcy osób. Dotychczasowe 14 SOR-ów na terenie województwa podkarpackiego realizowało rocznie ponad 240 tysięcy świadczeń zdrowotnych. Jeden SOR w Rzeszowie przyjmował rocznie kilkadziesiąt tysięcy pacjentów, co było zdecydowanie niewystarczające.