Festiwal Europejski Stadion Kultury: Trzydniowe wydarzenie pełne sztuki i muzyki na Podkarpaciu

Największa trzydniowa impreza kulturalna na Podkarpaciu, zwana Europejskim Stadionem Kultury (ESK), ożywi miasto swoją 14. edycją. W tym wydarzeniu weźmie udział ponad 150 twórców, którzy będą prezentować swoje umiejętności w ramach kilkudziesięciu różnych atrakcji artystycznych. Główna atrakcja festiwalu będzie koncert, który powierza scenę zespołom gwiazd z Polski i zagranicy.

Europejski Stadion Kultury jest kluczowym elementem projektu Wschód Kultury, inicjatywy kierowanej przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z trzema polskimi miastami: Rzeszowem, Lublinem i Białymstokiem. To flagowy projekt dla Rzeszowa, który ma znaczący wpływ na wizerunek miasta.

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podkreślił wagę tego wydarzenia w piątkowym przemówieniu. Uważa on, że tegoroczna edycja ESK to powrót do korzeni. Projekt ESK narodził się podczas przygotowań do Euro 2012 w Polsce i Ukrainie. Dzisiaj, historia wraca pełnym okręgiem z festiwalem zaplanowanym na pierwszy dzień wakacji, a Polska raduje się kolejną grą na Euro.

Wiodącym punktem programu ESK jest koncert główny, który przyciąga znane zespoły z Polski i zagranicy. Spektakl rozpocznie Kathia, a następnie na scenie w parku Sybiraków pojawią się różni artyści, w tym polska piosenkarka Kasia Lins i białoruska artystka Palina. Po nich zagra raper L.U.C. z towarzyszącą mu orkiestrą Rebel Babel oraz ukraińska grupa Antytila. Koncert zakończą występy Tomasza Makowieckiego i Lubomyra Melnyka oraz Pawła Domagały i Gizmo Varillasa.