Rzeszów uzyskał prawie 130 milionów złotych na modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej

W środę, urzędnicy poinformowali o znaczącym zastrzyku finansowym dla Rzeszowa. Miasto otrzymało prawie 130 milionów złotych na szeroko zakrojone prace modernizacyjne dotyczące oczyszczalni ścieków oraz magistrali wodociągowej. Źródłem tych funduszy jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które podpisało umowę w tej sprawie.

Środki finansowe pochodzą z programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko”. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podkreślił, że wniosek rzeszowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zdobył najwięcej punktów w kraju, wyprzedzając takie miasta jak Warszawa, Poznań czy Zamość. Jednocześnie zauważył, że jest to drugi co do wielkości projekt tego typu w Polsce, jeżeli weźmiemy pod uwagę wartość planowanych inwestycji.

Pieniądze zostaną przeznaczone na podniesienie wydajności rzeszowskiej oczyszczalni ścieków i modernizację głównej magistrali wodociągowej. Po zakończeniu prac, wydajność miejskiej kanalizacji wzrośnie o 25 procent. Urzędnicy podkreślili, że jest to inwestycja niezbędna, biorąc pod uwagę fakt, że liczba mieszkańców miasta stale rośnie.

Całkowity koszt inwestycji wyniesie 226 milionów złotych brutto. Przyznane jednak dofinansowanie stanowi 70 procent wartości netto projektu, co daje łączną sumę 129,5 miliona złotych.