Planowana dezynfekcja sieci wodociągowej w Rzeszowie i okolicach – mieszkańcy mogą odczuć wyższą zawartość chloru

W nadchodzącą niedzielę, 30 czerwca, mieszkańcy miasta Rzeszów oraz przygranicznych terenów powinni spodziewać się wzmożonego stężenia chloru w wodzie z kranów. Całodzienna akcja, planowana na godziny od 5 do 23, to efekt działań Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które przystępuje do dezynfekcji oraz płukania sieci wodociągowej.

Z uwagi na planowane prace, mieszkańcy Rzeszowa i okolic mogą zauważyć wyższą zawartość chloru w wodzie. Tymczasowy wzrost stężenia tej substancji nie wpływa negatywnie na stan zdrowia, lecz może zmienić smak i zapach wody. Aby temu zaradzić, proponuje się jej odstanie albo gotowanie, co pozwoli na wyeliminowanie chloru.

– Dezynfekcja sieci wodociągowej to procedura rutynowa i nie powinna być kojarzona z żadnymi innymi kwestiami – zapewnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Rzeszów musiał stawić czoło epidemii legionelli, co wywołało wiele pytań dotyczących źródeł zakażeń. Sugerowano, że mogą pochodzić one z miejskich wodociągów. Ostatecznie, jednak Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie potwierdziła, że woda dostarczana przez MPWiK w Rzeszowie nie była przyczyną zakażeń Legionellą.

Epidemia legionelli stanowiła duże wyzwanie dla lokalnej administracji i instytucji. Pierwsze przypadki zachorowań odnotowano 30 lipca 2023 roku, a szczyt zachorowań miał miejsce w połowie sierpnia. Do końca września rozpoznano 165 zakażeń bakterią Legionella pneumophila. Odnotowano również 25 zgonów. W tym kontekście poddawano krytyce działania władz miasta, które przystąpiły do dezynfekcji sieci dopiero 27 sierpnia, podkreślając jednocześnie prewencyjny charakter tych działań.