Zaburzenia odżywiania coraz częściej dotykają dzieci. Fundacja helpED w Rzeszowie oferuje bezpłatną pomoc

Problem zaburzeń odżywiania staje się coraz bardziej rozpowszechniony wśród młodszych pokoleń. Na przeciwdziałanie temu zjawisku postanowiła odpowiedzieć Fundacja Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania „helpED”, która z zaangażowaniem podjęła się oferowania bezpłatnej pomocy i edukacji dla mieszkańców Rzeszowa.

Według szacunków, zaburzenia odżywiania coraz częściej diagnozowane są u dzieci w wieku 13-14 lat. Znaczna część przypadków rozwija się przed osiągnięciem wieku 18-20 lat. W świetle danych National Association of Anorexia Nervosa and Associated Disorders, około 0.9% kobiet może borykać się z anoreksją, a 1,5% z bulimią. Anoreksja charakteryzuje się największym wskaźnikiem śmiertelności spośród wszystkich schorzeń psychicznych, dlatego tak ważne jest jej wczesne wykrycie.

Fundacja „helpED” uzyskała finansowe wsparcie w postaci grantu na program profilaktyki zaburzeń odżywiania od Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich. Dzięki temu możliwe będzie przeprowadzenie szeregu akcji edukacyjnych. Mają one na celu podniesienie świadomości mieszkańców Rzeszowa na temat zaburzeń odżywiania i ich objawów. W trakcie realizacji programu powstaną m.in. filmy instruktażowe dla personelu medycznego, nauczycieli i młodzieży, broszury, ulotki oraz plakaty z kluczowymi informacjami. Wszystkie materiały będą dostępne online oraz w placówkach medycznych i edukacyjnych.

W ramach działań, fundacja planuje również dzień otwarty w rzeszowskim Międzynarodowym Centrum Integracji FENIKS. Podczas tego wydarzenia konsultacyjno-wspierającego rodzice i dzieci będą mogli otrzymać profesjonalną pomoc ekspertów, zapoznać się z materiałami edukacyjnymi oraz skorzystać ze wsparcia innych osób borykających się z problemem zaburzeń odżywiania.