Kultura pod gołym niebem: Nadchodzi 7. Festiwal Teatralny "Buda Jarmarczna"

Teatr Przedmieście w Rzeszowie zaprasza na 7. edycję Festiwalu Teatralnego „Buda Jarmarczna”. To unikalne wydarzenie, które inspiruje się ideami sztuki Tadeusza Kantora – jednej z najjaśniejszych gwiazd na niebie sztuki XX wieku. Impreza rozpocznie swój bieg od piątkowego wieczoru i będzie trwać do końca weekendu, a udział w niej jest bezpłatny.

Aneta Adamska-Szukała, dyrektor Teatru Przedmieście w Rzeszowie i inicjatorka festiwalu, podkreśla wagę dorobku Tadeusza Kantora dla tego wydarzenia. Kantor, wybitny reżyser, twórca happeningów, malarz i scenograf, jest kluczowym punktem odniesienia dla „Budy Jarmarcznej”. Jak zaznacza Adamska-Szukała, pomysł festiwalu ściśle wiąże się z dziedzictwem tego wielkiego artysty, jednak nie skupia się wyłącznie na jego pracach. Zamiast tego, organizatorzy proponują spektakle utrzymane w duchu teatrów ulicznych, czerpiących inspiracje z folkloru i sztuki jarmarcznej, które były bliskie sercu Kantora.

Na festiwalu „Buda Jarmarczna” corocznie zjawiają się twórcy z niezależnej sceny teatralnej w Polsce. Wśród nich znalazły się już takie zespoły jak Teatr Witkacego z Zakopanego, Teatr Cinema, Teatr Nikoli, Teatr A3, Teatr Brama oraz Teatr Pantomimy MIMO. Nie zabrakło również gości z zagranicy, jak Carlo Roselli z Włoch czy artystów indywidualnych, w tym Ziuty Zającówny czy Artiego Grabowskiego.

W tegorocznym programie festiwalu zaplanowano pięć wydarzeń artystycznych. Całe wydarzenie rozpocznie się od koncertu pt. „Występne piosenki”. Podczas tego wieczoru aktorzy Teatru Przedmieście wraz z gośćmi zaśpiewają utwory napisane przez Anetę Adamską-Szukałę. W repertuarze znajdą się liryczne kompozycje oparte na poezji Haliny Poświatowskiej i Bolesława Leśmiana. Wszystko to zostanie podane w rytmach tanga i w aranżacji Jakuba Adamskiego.