Zmiana krajobrazu rzeszowskiej starówki: drzewa i zieleń na ulicy Grunwaldzkiej

Ulica Grunwaldzka, jedno z najpopularniejszych miejsc spacerowych w Rzeszowie, niedługo zyska nowy, zielony wygląd. Artur Gernand z kancelarii prezydenta miasta poinformował, że prace związane z nasadzeniem drzew rozpoczną się we wtorek. Ta inicjatywa jest jednym ze zwieńczeń kompleksowej przebudowy ulicy, która jest już na ukończeniu.

Gernand podkreślił, że renowacja ulicy Grunwaldzkiej była jednym z najambitniejszych projektów realizowanych aktualnie w centrum Rzeszowa. Prace utrudniające codzienne życie mieszkańców trwają tam od października poprzedniego roku.

„Zakres prac, które były planowane do wykonania był naprawdę szeroki. Jednym z kluczowych i najbardziej kosztownych elementów tej inwestycji była wymiana starych instalacji podziemnych, przebudowa kanalizacji deszczowej i sanitarnej, sieci wodociągowej i gazowej oraz modernizacja oświetlenia ulicznego” – przypomniał Gernand.

Podkreślił również, że w ramach tej inwestycji przeprowadzono wiele innych prac, między innymi przebudowę placu przed budynkiem Uniwersytetu Rzeszowskiego, renowację historycznego ogrodzenia czy też wymianę nawierzchni na kamienne kostki i granitowe płyty zamiast tradycyjnej kostki brukowej. Te prace również zbliżają się ku końcowi.

„Nasadzenie wysokich drzew na ulicy Grunwaldzkiej jest jednym z ostatnich etapów tego projektu. Drzewa te, konkretnie graby, już dotarły do Rzeszowa. W najbliższy wtorek rozpocznie się ich sadzenie. Aby zapewnić im optymalne warunki do wzrostu, zainstalowane zostały specjalne systemy nawadniania i napowietrzania gleby” – dodał Gernand.