Transformacja w sektorze energetycznym: nowa kotłownia gazowa w Rzeszowie już gotowa

Elektrociepłownia w Rzeszowie jest już bogatsza o nowy obiekt – nowo wybudowaną kotłownię gazową. Ta znacząca inwestycja obejmuje sześć potężnych kotłów gazowych, generujących łączną moc cieplną na poziomie 186 MWt. Zastąpią one dotychczas używane kotły węglowe. Całość inwestycji kosztowała około 80 milionów złotych.

Prezes PGE Energia Ciepła, Grzegorz Krystek, podkreślił w poniedziałek znaczenie tej budowy dla przyszłości elektrociepłowni. Stwierdził, że nowa kotłownia gazowa jest kluczowym etapem w transformacji energetycznej prowadzonej przez spółkę.

Zgodnie ze słowami prezesa, przejście na gaz zamiast węgla przyniesie szereg korzyści środowiskowych. Dzięki temu eliminowane będzie zanieczyszczenie powietrza przez tlenki siarki i pyły. Co więcej, emisja dwutlenku węgla zostanie zmniejszona o niemal 56 procent. Wszystko to sprawi, że mieszkańcy Rzeszowa będą mogli cieszyć się ciepłem generowanym z bardziej przyjaznego dla środowiska źródła, co z pewnością wpłynie na poprawę warunków ekologicznych w mieście.

Nowo wybudowana kotłownia gazowa jest już gotowa do użytku. Oznacza to, że ciepło wyprodukowane w nowym obiekcie będzie dostarczane do domów mieszkańców Rzeszowa już w najbliższym sezonie grzewczym.

Warto dodać, że kotłownia gazowa to nie jedyna inwestycja prowadzona obecnie w rzeszowskiej elektrociepłowni. W toku jest również rozbudowa o drugą linię technologiczną Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE).