Co z lotniskiem w Jasionce?

Jednym z żywotnych punktów Rzeszowa jest perspektywiczne patrzenie na rozwój lotniska w Jasionce i integrowanie go z Rzeszowem. Były to tematy poruszane na spotkaniu w urzędzie marszałkowskim, które odbyło się w czwartek 11 marca. To właśnie urząd marszałkowski jest jednym z dwóch właścicieli leżącego pod Rzeszowem lotniska. W związku z tym wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart zainicjowała spotkanie. Co więcej, jest ona kolejną kandydatką na prezydenta Rzeszowa.

Co z zaangażowaniem w lotnisko?

Podczas czwartkowego spotkania Ewa Leniart podkreśliła fakt, że w planowaniu dotychczasowych inwestycji Rzeszów nie zaangażował się finansowo. Co więcej, podkreśliła ona, że samorząd Rzeszowa nie tylko nie wspomaga finansowo spółki zarządzającej lotniskiem, ale i nie jest aktywny przy wykorzystywaniu potencjału Centrum Wystawienniczo-Kongresowego. CWK, które znajduje się obok lotniska, jest według wojewody niezwykle istotne i warto zadbać o lepsze połączenie inwestycyjne Rzeszowa i Jasionka.

Przyłączenie do Rzeszowa

Zdaniem wojewody Podkarpacia, zagraniczni inwestorzy, słysząc o Rzeszowie, od razu myślą również i o Jasionce. Jest to jeden z powodów, które według Ewy Leniart jasno wskazują, że korzystne byłoby włączenie terenów Jasionka do Rzeszowa. Działanie to miałoby przynieść korzyści mieszkańcom Rzeszowa. Oprócz nich na procederze zyskać mieliby mieszkańcy gminy Trzebownisko, gdyż to właśnie na jej terenie znajduje się podrzeszowskie lotnisko. Wojewoda zapowiedziała, że będzie podejmowała się szeregu działań, aby zrealizować strategię łączącą Jasionek z Rzeszowem.

Cel czwartkowego spotkania

Wśród licznych celów spotkania, które odbyło się 11 marca, wymienić można główny cel, a mianowicie odpowiednie wypracowanie strategii skierowanej na zintegrowanie terenów letniska z Rzeszowem. W trakcie spotkania podkreśleniu podlegał fakt, że tuż obok lotniska funkcjonuje Specjalna Strefa Ekonomiczna, a także i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny. Na istotne znaczenie Jasionka wskazał również Władysław Ortyl, marszałek woj. podkarpackiego. Podkreślił on, że to właśnie ta przestrzeń jest biznesowym sercem województwa z racji wysokiej koncentracji firm osadzonych w branży wysokich technologii.