Podkarpacka Komisja Filmowa oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zapraszają do udziału w konkursie

Ruszył nabór do jury do przyznania Nagrody Młodej Widowni Europejskiej Akademii Filmowej. Do konkursu Podkarpacka Komisja Filmowa oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zapraszają kandydatów w wieku 12-14 lat, którzy są chętni obejrzej na platformie streamingowej trzech nominacji filmowych. Wśród wybranych ekranizacji znajduje się film „Pinocchio” w reżyserii Matteo Garrone (Włochy, Francja), „The Crossing” wyreżyserowany przez Johanne Helgeland (Norwegia) oraz „Wolfwalkers”, którego reżyserami są Tomm Moore & Ross Stewart (Irlandia, Luksemburg).

Więcej na temat filmów

Ekranizacja filmowa „Pinocchio” w reżyserii Matteo Garrone no jedna z najnowszych wersji wybitnego dzieła literackiego dla dzieci. Cały film nakręcony jest na tle pięknych włoskich widoków, wypełniony fantazją, zabawą i emocjami. Rolę Gepetto gra Roberto Benigni, który świetnie sprawdził się w roli głównego bohatera. Film „The Crossing” w polskim tłumaczeniu „Jeden za wszystkich” to opowieść o czwórce dzieci, którzy są uciekinierami podczas Drugiej Wojny Światowej. Kiedy ich rodzice zostają aresztowani, dzieci dowiadują się, że w ich piwnicy mieszkają żydowskie dzieci. Postanawiają im pomóc, zmierzając podróż przez zaśnieżone lasy Do Szwecji przed odkryciem ich przez niemieckich żołnierzy. Akcja filmu „Wolfwalkers” ma miejsce w średniowiecznej Irlandii. Główny bohater Robyn udaje się tam ze swoim ojcem, który poluje na ostatnią watahę. Podczas podróży dziewczynka zaprzyjaźnia się z Mebh z tajemniczego plemienia, który w nocy przemienia się w wilki. Robyn próbując odnaleźć zaginioną matkę, odkrywa tajemnice przybliżające ją do świata wilków oraz zmienia się w coś, co ojciec usiłuje zniszczyć. 

Kiedy odbędzie się streaming?

Młodzi jurorzy oddadzą swoje głosy w niedzielę, 25 kwietnia, gdzie nie tylko ocenią ekranizację na podstawie przyznania swojego głosu, ale również będą mieli możliwość wzięcia udziału w dyskusji na temat przedstawionych filmów. Ponadto, młode jury będzie mogło uczestniczyć w transmitowanej na żywo uroczystej ceremonii wręczenia Nagrody Młodej Widowni EFA. Więcej informacji na temat zgłoszeń oraz formularz znajduje się na stronie internetowej Podkarpackiej Komisji Filmowej. Formularz powinien być wypełniony przez rodzica lub prawnego opiekuna do 8 kwietnia 2021 roku. Wyniki rekrutacji zostaną podane 17 kwietnia drogą elektroniczną.