Znamy skład jury II Konkursu “Moniuszkowski”

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki to finansowane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wydarzenie organizowane przez Instytut Muzyki i Tańca wraz ze współpracą Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. W tym roku konkurs odbędzie się 11-18 września w Rzeszowie, aczkolwiek już zostało wybrane jury. Przewodniczącymi składów jurorskich w drugiej edycji konkursu „Moniuszkowski” są Jarosław Drzewiecki oraz Andrzej Tatarski. 

Jakie są zasady konkursu?

Uczestnicy, którzy chcą wziąć udział w konkursie, mają na zadanie przygotować indywidualne programy. Utwory, które będą prezentować podczas przesłuchań, które odbędą się 4 i 5 maja w Warszawie, wybierają spośród dzieł 56 polskich kompozytorów tworzących na przestrzeni XIX i XX wieku. Na liście wybitnych muzyków oprócz Chopina, czy Pendereckiego znajdują się również mniej znane nazwiska artystów takie jak: Tadeusz Paciorkiewicz, czy Antoni Kątski oraz wybitne kompozytorki: Grażyna Bacewicz i Maria Szymanowska. Konkurs “Moniuszkowski” odbędzie się w dwóch kategoriach: pianiści oraz zespoły kameralne. Termin zgłoszeń mija 15 kwietnia 2021 roku, natomiast przesyłanie prac video poprzez formularze online trwa do 14 maja. 

„Oczekujemy wszyscy na wielkie odkrycia, na prawdziwe muzyczne diamenty…”

W kategorii pianistycznej przewodniczącym jury został Jarosław Drzewiecki, który twierdzi, że przed laureatami konkursu stoi bardzo ważne zadanie. Uczestnicy drugiej edycji będą walczyć o pulę nagród w wysokości ponad 80 tysięcy euro w dwóch kategoriach konkursu. Chęć zostania Ambasadorami Muzyki Polskiej niesie ze sobą wiele poparcia, dlatego dla laureatów konkursu czeka wielkie powodzenie we wsparcie w dalszym tworzeniu. Andrzej Tatarski, który został wybrany na przewodniczącego jury w kategorii zespołów kameralnych, ma nadzieję, że w tym roku usłyszy wiele muzycznych talentów. Liczy na wybitnych kameralistów, którzy zaskoczą nie tylko jury, ale również publiczność nowymi propozycjami polskiej muzyki. Wierzy, że laureaci drugiej edycji konkursu „Moniuszkowski” osiągną sukcesy na światowych estradach koncertowych.