Szybszy przejazd z Rzeszowa do Warszawy. Nastąpi ogromna rewolucja w transporcie kolejowym

Ruszyły prace nad nowym odcinkiem linii kolejowych ciągnących się od Łętowni do Warszawy. Dzięki nowym połączeniom do Warszawy będzie można dojechać w nieco ponad 2 godziny. Planowana inwestycja to projekt  Centralnego Portu Komunikacyjnego, którego celem jest unowocześnienie oraz poprawa szybkości połączeń kolejowych w Polsce. Budowa nowej linii kolejowej ma zostać zakończona i oddana do użytku w 2027 roku. 

Kiedy rozpoczęły się prace związane z budową nowej linii kolejowej

W zeszłym roku ruszyła procedura środowiskowa związana z projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ich działania polegają na inwentaryzacji przyrodniczej. Obecnie trwa również przetarg na studium techniczno – ekonomiczno – środowiskowe, dzięki którym będzie można uściślić przebieg trasy i ustalić dokładny zakres działań. Cały program kolejowy CPK składa się łącznie z 12 tras, gdzie wśród nich dziesięć szprych ma prowadzić z różnych regionów Polski do Warszawy i Centralnego Portu Komunikacyjnego. 

Jakie korzyści będą płynąć z nowo wybudowanej linii kolejowej?

W związku z powstaniem nowego połączenia kolejowego pasażerowie oraz mieszkańcy dużo na tym zyskają. Najbardziej widocznym plusem wynikającym z budowy jest czas przejazdu z Rzeszowa do Warszawy, który będzie wynosił 2 godziny 15 minut. Z Jasła, Krosna i Sanoka do stolicy będzie można dojechać nie dłużej niż 2 godziny 50 minut. Natomiast z Przemyśla czas podróży do Warszawy wyniesie 3 godziny 15 minut. Nowy odcinek umożliwi też szybszą podróż w stronę Lublina. 

Ile będzie wynosić długość całej trasy? 

W województwie podkarpackim w ramach programu kolejowego CPK  powstanie łącznie 155 km nowego odcinka linii kolejowych. Jak wynika z planów, kolejne 173 km nowych linii ma zostać zmodernizowanych przez PKP PLK. Budowa nowego odcinka ma na celu poprawę konkurencyjności kolei na trasie: CPK -Warszawa – Radom – Ostrowiec Świętokrzyski – Stalowa Wola – Rzeszów.