Z wizytą u Bernardynów w Rzeszowie

W Rzeszowie możemy znaleźć liczne atrakcje, jednak dla osób lubujących się w historycznych budowlach, sporą atrakcją jest na pewno Kościół Wniebowzięcia NMP. Obecność Kościoła Bernardynów na terenie tak pięknego miasta, jakim jest Rzeszów, ewidentnie pokazuje nam, że na brak cennych zabytków nie można narzekać. W czas wycieczki po Rzeszowie na pewno warto zobaczyć Kościół Bernardynów oraz jego najbliższe otoczenie. Na czym polega wyjątkowość tego miejsca?

Wyjątkowa budowla Bernardynów w Rzeszowie

Zabytkowy zespół klasztorny w Rzeszowie to nie lada gratka dla każdego miłośnika historii i sztuki sakralnej. Sam klasztor zachwyca swą sylwetką, a okazały kościół Wniebowzięcia NMP jest jednym z ważniejszych punktów na planie miasta. Swa obecną formę zespół ten zyskał w wieku XVII wieku, wiadomo jednak, iż już wcześniej istniała tu ważna świątynia. Miejsce jej budowy nie było przypadkowe, gdyż to właśnie tutaj w początkach XVI wieku odnaleziona została ciekawa figura Matki Boskiej, którą z czasem nazwano Rzeszowską. Budowa zespołu klasztornego stała się możliwa dzięki fundacji ówczesnego pana miasta. Był nim Mikołaj Spytek Ligęza, który zbudował klasztor, a w przylegającym do niego kościele urządził mauzoleum dla swego rodu.

Kościół Wniebowzięcia NMP

Dziś rzeszowskie sanktuarium jest nie tylko miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez wiernych, ale i przez tych, których interesują zabytki architektury. Obiekt ten interesującym przykładem stylu renesansowego, choć dostrzec można tu również wiele elementów typowych dla sztuki barokowej. W kościelnym wnętrzu dominuje barok, a większość zgromadzonych tu dzieł sztuki pochodzi z XVIII wieku. Wyjątkiem jest renesansowy ołtarz główny, wykonany w początkach XVII stulecia. Najcenniejszym zabytkiem jest tu gotycka figura Matki Boskiej Rzeszowskiej, którą umieszczono w specjalnej kaplicy. To ona przyciąga do Rzeszowa wiernych z całego kraju, ona też jest sercem rzeszowskiego sanktuarium.

Wokół zespołu klasztornego czekają i inne atrakcje. Na szczególne wyróżnienie zasługują tu Ogrody Bernardyńskie, będące dla wielu mieszkańców Rzeszowa świetnym miejscem wypoczynku w otoczeniu zieleni. W czasie wycieczki po Rzeszowie z pewnością warto tu zajrzeć i nacieszyć się pięknymi widokami.