Największy samolot transportowy na świecie pojawił się na lotnisku w Jasionce

Na terenie lotniska w Jasionce tuż przed Wigilią, dnia 23 grudnia 2021 roku, pojawił się największy samolot transportowy świata An-225 Mrija. Wydarzenie było na tyle ciekawe i wyjątkowe, ponieważ w tym samym czasie na lotnisku w Jasionce pojawił się także mniejszy samolot, lecz również jeden z największych na świecie, a więc An-124 Rusłan.

Wyjątkowe maszyny na lotnisku w Jasionce

Fani lotnictwa mieli ostatnio na wyciągnięcie ręki nie lada gratkę i mogli jednocześnie podziwiać dwa ogromne samoloty. Ogromne wrażenie robi przede wszystkim samolot An-225 Mrija, który jest największą latającą maszyną transportową na świecie. Jednak dla fanów maszyn lotniczych nie lada gratką jest również An-124 Rusłan.

Olbrzymie samoloty o niebywałych wymiarach i parametrach technicznych

Imponujące są przede wszystkim wymiary, którymi może poszczycić się An-225 Mrija. Posiada on kadłub o długości 84 metrów oraz rozpiętość skrzydeł wynoszącą aż 88,4 metrów. Wrażenie na pewno robi również waga maszyny, która wynosi 200 ton. Warto wspomnieć, że samolot ten ma niesamowitą ładowność, która sprawia, że na pokładzie samolotu może znaleźć się towaru o wadze 250 ton. Dodajmy, że załadunek na tę maszynę odbywa się jedynie poprzez uniesienie nosa kadłuba, a następnie do załadunku wykorzystuje się przednie wrota.

Drugi z samolotów, który dzień przed Wigilią pojawił się na lotnisku w Jasionce to An-124 Rusłan. Cechuje się on przede wszystkim czterema silnikami. Jest to samolot transportowy, odrzutowy i strategiczny. Dodajmy, że jego długość wynosi 69,5 metrów, a skrzydła mają rozpiętość 73,3 metrów.