W Jasionce wylądowali amerykańscy żołnierze

Na lotnisku w Jasionce w niedzielę, dnia 6 stycznia, pojawili się amerykańscy żołnierze. Przybyli oni w ramach wsparcia i wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Łącznie do Polski ma przylecieć aż 1700 żołnierzy. W czwartek i piątek w Jasionce pojawiły się samoloty z wyposażeniem i zapleczem logistycznym, w sobotę przylecieli dowódcy, a teraz zaczną przylatywać żołnierze.

Przylot amerykańskich wojskowych do Polski

Przybycie amerykańskiego wojska jest oczywiście związane z potrzebą wzmocnienia wschodniej flanki NATO ze względu na duże zagrożenie ze strony Rosji. Z każdym kolejnym dniem działania rosyjskiego wojska przy granicy z Ukrainą są coraz poważniejsze, a członkowie NATO przygotowują się na potencjalną agresję nieprzyjaciela. Więcej o potencjalnym ataku Rosji na Ukrainę można przeczytać w artykule na stronie radiobrazylia.pl.

Już w czwartek i piątek pojawiły się pierwsze samoloty amerykańskie w Polsce. Na lotnisko w Jasionce przyleciało aż osiem amerykańskich samolotów typu Hercules. Na pokładzie znajdowało się całe zaplecze logistyczne. W sobotę na miejscu pojawili się dowódcy amerykańskich wojsk. Z kolei w niedzielę zaczęli przybywać żołnierze z 82. Dywizji Powietrznodesantowej USA. Jest to dywizja, która na co dzień stacjonuje w Fort Bragg w Karolinie Północnej. Jest ona zdolna, aby w ciągu 18 godzin rozpocząć walkę w każdym miejscu na świecie.

Brak konkretnych informacji dla dziennikarzy

W niedzielę przed przylotem amerykańskich żołnierzy na lotnisku w Jasionce już od godziny 10:30 znajdowało się sporo dziennikarzy. Na miejscu można było zauważyć dziennikarzy z ogólnopolskich stacji telewizyjnych. Nie zabrakło również wysłanników z zagranicy, jak np. osoby związane z francuską Agence France Press.

Przylot pierwszych samolotów na lotnisko jednak się opóźnił. Dziennikarze czekali więc na jakiekolwiek informacje, jednak zarówno osoby przebywające na lotnisku, jak i wojskowi nie podawali żadnych szczegółowych informacji. Jak zapowiadają osoby związane z polskim oraz amerykańskim wojskiem, takie działania i taka współpraca ma jeszcze bardziej zbliżyć oba kraje, a także na pewno przyczyni się do lepszego współdziałania pomiędzy obiema armiami.