Wymarzony trawnik

Utrzymanie nienagannego i pięknego trawnika wymaga nie lada wytrwałości, czasu oraz niemałych zasobów finansowych. Konieczność koszenia, nawożenia, nawadniania czy przycinania trawnika angażuje duże zasoby czasowe, a zmieniający się klimat i coraz bardziej gwałtowne zjawiska pogodowe potrafią zniweczyć całą pracę. Właśnie dlatego świetną alternatywą jest sztuczna trawa ogrodowa, którą coraz częściej zobaczyć można w ogrodach, na tarasach czy wokół obiektów komercyjnych.

Historia sztucznej trawy

Historia sztucznych trawników sięga lat siedemdziesiątych, kiedy prowadzono intensywne prace nad zastosowaniem tego typu podłoża na stadionach i murawach piłkarskich. Z upływem lat udoskonalana technologia pozwoliła na stosowanie sztucznej trawy nie tylko na terenie dużych obiektów sportowych, ale również w przydomowych ogródkach i na tarasach, zaspokajając potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Dziś sztuczna trawa to niezwykle zaawansowany technologicznie produkt wykonany z elastycznego tworzywowego podkładu, który dodatkowo jest zabezpieczony warstwą lateksu lub poliuretanu. W warstwie tej umieszczone są włókna nylonowe, polipropylenowe lub polietylenowe, które warunkują trwałość i żywotność.

Rodzaje sztucznej trawy

Sztuczną trawę dzielimy przede wszystkim ze względu na miejsce jej przeznaczenia. Sztuczna trawa ogrodowa, która ma znaleźć się wokół obiektu użyteczności publicznej czy na terenie boiska musi być twardsza i zdecydowanie bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne niż trawnik, który będzie zdobił przydomowy ogródek czy taras. Sztuczna trawa do ogrodu najczęściej przypomina aksamitne i delikatne runo, które najłatwiej porównać do struktury mchu leśnego. Stąpanie boso po takim trawniku jest niezwykle komfortowe i bardzo ciężko odróżnić takie podłoże od naturalnego trawnika.
Zarówno trawnik przeznaczony do ogrodu, na taras czy na murawę wyróżnia się niezwykłą trwałością koloru i pozwala przez okrągły rok cieszyć się głębokim i nieblaknącym pod wpływem promieni UV odcieniem zieleni.

Dla kogo sztuczna trawa?

Założenie trawnika to długoterminowa i niezwykle opłacalna inwestycja. Sztuczna trawa ogrodowa dedykowana jest zwłaszcza osobom, które nie mają czasu na systematyczną pielęgnację swojego ogrodu czy tarasu lub które zwyczajnie tego nie lubią. Sztuczna trawa ogrodowa nie wymaga żadnej pielęgnacji czy okresowej wymiany. Utrzymanie nienagannej estetyki naturalnej trawy wymaga ciągłego podlewania, nawożenia, przycinania i koszenia. Skrajne zjawiska pogodowe, które zdarzają się coraz częściej oraz plaga gryzoni i innych szkodników mocno utrudniają, a często uniemożliwiają to zadanie. Sztuczna trawa to również ogromna oszczędność finansowa, zwłaszcza w przypadku dużych obiektów sportowych czy terenów wokół budynków użyteczności publicznej, gdzie z uwagi na duże powierzchnie konieczne jest zatrudnienie nawet kilkunastu osób do pielęgnacji trawnika i wykorzystanie kosztownego sprzętu (kosiarki, traktory, nożyce, sekatory, wertykulatory, nawozy).