Numery PESEL dla obywateli z Ukrainy. Długie kolejki oczekiwania w Rzeszowie

Od środy, dnia 16 marca, w Rzeszowie funkcjonuje specjalny punkt rejestracji i nadawania obywatelom Ukrainy numeru PESEL. Otrzymanie takiego numeru jest niezbędne, aby w pełni zalegalizować obecność w Polsce. W związku z tym przed rzeszowskim punktem nadawania PESEL utworzyła się długa kolejka. Stąd też już na samym początku postanowiono zapisywać chętne osoby na terminy w innych dniach. Ma to usprawnić proces nadawania numerów, a także zapobiec powstawaniu zbędnych kolejek przed punktem.

Punkt rejestracji i nadawania numeru PESEL w Rzeszowie

Dodatkowe punkty rejestracji numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy powstały w wielu miastach w Polsce. Jeden z punktów nadawania numeru PESEL dla Ukraińców mieści się w Krakowie. Rzeszowski punkt rejestracji i nadawania numeru PESEL dla obywateli Ukrainy znajduje się przy ulicy Langiewicza 15, a więc obiekcie Urzędu Miasta Rzeszów. W dzień otwarcia punktu, a więc w środę 16 marca, już przed godziną 9:00, a więc jeszcze przed otwarciem rejestracji, utworzyła się długa kolejka. W kolejce znajdowały się głównie kobiety i dzieci. W punkcie aktywne było aż sześć stanowisk, do których można było podchodzić i załatwić wszystkie formalności. Mimo wszystko i tak była to niewystarczająca ilość, aby załatwianie formalności przebiegało dosyć sprawnie. Warto dodać, że czas wymagany na załatwienie wszelkich formalności w tym przypadku wynosi około 30 minut.

Jak wygląda rejestracja w punkcie? Należy mieć ze sobą paszport i polską kartę SIM

Osoby chcące otrzymać numer PESEL powinny pojawić się w punkcie z paszportem oraz polską kartą SIM. W celach rejestracyjnych wymagane jest także zdjęcie, jednak jest ono robione całkowicie bezpłatnie na miejscu. Osoby, które jednak mają już gotowe zdjęcia ze sobą, mogą znacząco skrócić czas oczekiwania i załatwiania formalności. Oprócz tego pobierane są również odciski palców i trzeba również wypełnić polsko-ukraiński formularz. Na miejscu są jednak wolontariusze, którzy pomagają uporać się z wypełnieniem formularza. Warto dodać, że dzieci poniżej 12 roku życia nie muszą osobiście stawiać się w punkcie.