Zastosowanie kontenerów modułowych

Z pozoru bardzo proste rozwiązania potrafią zaskakiwać. Tak właśnie jest w przypadku kontenerów modułowych. Zrewolucjonizowały najpierw światowy transport morski, a następnie ruszyły na podbój innych branż. Dowiedz się, na czym polega ich fenomen.

Na morzu…

Z pozoru bardzo proste rozwiązania potrafią zaskakiwać. Tak właśnie jest w przypadku kontenerów modułowych. Zrewolucjonizowały najpierw światowy transport morski, a następnie ruszyły na podbój innych branż. Dowiedz się, na czym polega ich fenomen.

Wszystko zaczęło się w latach 50. XX wieku w USA. Amerykański przedsiębiorca Malcolm McLean postanowił zmodyfikować tankowiec tak, aby stał się… kontenerowcem. Miał żyłkę wynalazcy, więc zdołał usprawnić ideę transportu morskiego dzięki stworzeniu nowoczesnych kontenerów. Były to metalowe skrzynie, których rozmiary miały zostać ujednolicone.

Przeznaczył na to znaczną część swojego majątku, na szczęście ta z pozoru ryzykowna inwestycja okazała się strzałem w dziesiątkę. Data 26 kwietnia 1956 roku przeszła do historii. Tego dnia z portu w Newark wypłynął pierwszy na świecie komercyjny kontenerowiec SS „Ideal-X”. Przewoził 58 kontenerów, które miały zostać wyładowane w porcie w Houston.

Powodzenie projektu Malcolma McLeana przyczyniło się do dynamicznego rozwoju branży transportu morskiego.

…i na lądzie

Rewolucja w branży morskiej to nie wszystko. Innowacja McLeana miała znaczny wpływ także na inne gałęzie gospodarki. Okazało się, że kontenery dają się łatwo łączyć ze sobą, co z kolei pozwala na tworzenie różnych budynków. Zawdzięczają to takim cechom, jak:

  • uniwersalne wymiary i standardy,
  • jednakowy systemy mocowania,
  • trwałość i odporność,
  • mobilność.

Kontenery to obiekty modułowe. Swobodne operowanie poszczególnymi modułami umożliwia projektowanie i budowanie budynków spełniających rozmaite potrzeby.

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO; International Standard Organisation) dokonała ujednolicenia systemów mocowania, konstrukcji oraz wymiarów kontenerów modułowych.

Kontenery w branży budowlanej

Te modułowe obiekty można dziś zobaczyć na większości placów budowy. W tym przypadku mają kilka zastosowań. Mastertec – doświadczona firma z branży kontenerów modułowych – oferuje wybór następującego wyposażenie kontenera budowlanego:

  • parkiet lub panele podłogowe,
  • izolacja termiczna,
  • okna,
  • instalacja wodna,
  • instalacja elektryczna,
  • łazienka,
  • instalacja grzewcza.

W kontenerach pracowniczych załoga może korzystać z zaplecza sanitarnego czy aneksu kuchennego. W razie prac znacznie oddalonych od miejsca zamieszkania, kontenery na placu budowy mogą służyć także jako obiekty sypialne.

Oprócz kontenerów dla załogi, używa się również obiektów przeznaczonych do składowania materiałów budowlanych, maszyn i niezbędnego sprzętu. Służą do tego kontenery magazynowe i technologiczne.

Na placu budowy mogą się także znaleźć kontenery funkcjonujące jako biura handlowe. To idealne rozwiązanie w przypadku nowych osiedli deweloperskich. Dzięki elastyczności kontenerów modułowych, takie biuro można zaprojektować tak, aby wyglądało atrakcyjnie i profesjonalnie. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak pozytywnie wpłynie to na sprzedaż.

Kontenery gastronomiczne

Kontenery modułowe doskonale sprawdzają się w branży gastronomicznej. To nowoczesne, bezpieczne obiekty, spełniające wszelkie wymogi Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Mogą być otwarte przez cały rok, w każdym sezonie. Otwiera się w nich restauracje, kawiarnie czy bary, ponadto są popularne podczas rozmaitych imprez masowych.

Wyjątkową zaletą kontenerów gastronomicznych jest też łatwe o swobodne aranżowanie wnętrza. Nie wymaga to przeprowadzania remontu, zatem właściciel oszczędza zasoby finansowe i swój czas.

Źródło: Mastertec

Podsumowanie

Zastosowania w branży budowlanej i gastronomicznej to tylko fragment możliwości kontenerów modułowych. Na popularności zyskują kontenery mieszkalne, handlowe (jako pawilony) oraz mobilne kasy biletowe. Poza sektorem prywatnym, kontenery modułowe znajdują zastosowanie w wojsku (m.in. kontenery magazynowe), jako jeden z elementów polityki społecznej (kontenery socjalne) lub służą jako punkty pomocy medycznej. Od czasu innowacji stworzonej przez Malcolma McLeana lista zastosowań kontenerów stale rośnie.