Podkarpackie miejscowości, które warto odwiedzić – Szczawne

Ta ciekawa miejscowość jest jednym z punktów, którym warto się uważniej przyjrzeć w trakcie wycieczki po terenie Podkarpacia. Szczawne ma się czym pochwalić, a historia tej miejscowości oraz zachowane tu zabytki z pewnością zasługują na uwagę.

Co wyróżnia miejscowość Szczawne?

Szczawne to jedna z ciekawszych miejscowości leżących na terenie gminy Komańcza. Piękny krajobraz, typowy dla doliny Osławy, jest jednym z ważniejszych walorów tego miejsca. Szczawne przyciąga też ciekawą historią, a sama wieś uchodzi za jedną z najstarszych w tej części Podkarpacia. Zresztą ta wieś została uznana jako jedna z kilku fajnych miejsc na terenie Podkarpacia, które warto odwiedzić. Cały artykuł o fajnych miejscach na Podkarpaciu znajdziesz na stronie www.podkarpacki.pl.

Co do wsi Szczawne, to pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą jeszcze z XIV wieku, z kolei lokacja wsi na prawie wołoskim nastąpiła w 1437 roku. W XIX wieku wsią tą zarządzał Mikołaj Groblewski, który zainteresował się kulturą Łemków i poświecił ich zwyczajom wiele uwagi. Skutkiem tej fascynacji jest sztuka znana jako „Grajek z gór”. Trudnym okresem dla tej wsi był czas I wojny światowej oraz okres odradzania się państwa polskiego. Bliskość frontu utrudniała życie w czasie wojny, po jej zakończeniu znów nastał czas walko kształt granic niepodległej Polski. W tym czasie Szczawne było jedną z ważniejszych wsi wchodzących w skład Republiki Komańczańskiej, a ze względu na rolę pobliskiego węzła kolejowego, dochodziło tu do zbrojnych starć między siłami republikańskimi i polskimi. Kolejna tragedia spotkała tę wieś po II wojnie światowej, kiedy to w ramach Akcji „Wisła” wysiedlono większość jej przedwojennych mieszkańców.

Wyjątkowa cerkiew i wiele więcej

O żyjących tu dawniej Łemkach przypomina do dziś drewniana cerkiew – cenny zabytek i najważniejszy cel każdej wycieczki do tej miejscowości. Ten ciekawy przykład architektury sakralnej przyciąga uwagę ciekawą sylwetką oraz charakterystycznymi hełmami, które już z daleka przyciągają uwagę turystów.

Podkarpacie, w szczególności okolice Sanoka, to wyjątkowy skrawek Polski. Wycieczki po tym regionie każdemu z nas mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń, o czym można się przekonać w takich miejscowościach, jak Szczawne.