Sześciu mężczyzn z Podkarpacia zatrzymanych w sprawie wyłudzania pieniędzy od jednego z międzynarodowych portali sprzedażowych

Ponad ćwierć miliona złotych – takie straty mieli wyrządzić podejrzani w procederze z województwa podkarpackiego i nie tylko, którzy dokonywali regularnie nieuczciwych praktyk w stosunku do jednego z międzynarodowych portali sprzedażowych. Jak ustalili śledczy, sześciu mężczyzn z Podkarpacia i okolic regularnie zamawiało sprzęt elektroniczny, a następnie odzyskiwali pieniądze, które zapłacili za dany produkt. W taki sposób wyłudzili ponad ćwierć miliona złotych.

Umyślnie wprowadzali w błąd internetową platformę sprzedażową

Jak działali mężczyźni, którzy wykorzystywali platformę sprzedażową online do wyłudzania pieniędzy? Przede wszystkim doprowadzali do sytuacji, kiedy to platforma sprzedażowa wysyłała zamówione produkty, jak i zwracała pieniądze, które zostały wpłacone za produkt. Oczywiście podejrzani mężczyźni w tym celu składali zamówienia na nieprawdziwe dane. Jak ustaliła policja z Rzeszowa, ich działania miały miejsce w latach 2019-2020.

Warto dodać, że w ostatnim czasie dochodzi do coraz większej ilości oszustw internetowych z udziałem różnych podmiotów. O niebezpieczeństwie i problemach z cyberbezpieczeństwem informował także portal www.niezalezny.pl.

Skuteczne działania śledczych

W końcu jednak śledztwo Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości pod nadzorem Okręgowej Prokuratury w Rzeszowie doprowadziło do namierzenia sześciu mężczyzn. Mowa tutaj o mężczyznach w wieku od 23 do 27 lat. Warto dodać, że mężczyźni zostali zatrzymani na terenie kilku województw. Funkcjonariusze z Rzeszowa wraz z pomocą funkcjonariuszy z Wydziałów z Lublina, Poznania, Kielc i Krakowa dokonali zatrzymania wszystkich sześciu mężczyzn. Oprócz schwytania podejrzanych zatrzymano także i zabezpieczono telefony komórkowe, karty sim, a także bankową dokumentację. Teraz mężczyznom grozi aż do 12 lat pozbawienia wolności. Na ten moment sprawa wciąż jest rozwojowa i nie wyklucza się kolejnych zatrzymań w sprawie.