Pielęgnacja stóp – o czym pamiętać, żeby mieć piękne i zadbane stopy?

Pielęgnacja stóp. Na czym właściwie polega i z czym jest związana? Dla osób, które dopiero zaczynają zgłębiać ten temat, przedstawimy kilka sprawdzonych wskazówek, dotyczących tego, jak można prawidłowo dbać o swoje stopy. Choć często o nich zapominamy, to stopy są ważną częścią naszych kończyn dolnych.

Dlaczego stopy są ważnym elementem naszego ciała, o który powinniśmy szczególnie dbać?

Jest tak, ponieważ ich główna funkcja, związana jest z naszą możliwością poruszania się. Podsumowując, zatem stopy w naszym organizmie, pełnią rolę podporowo-nośną oraz lokomocyjną. Bez nich, trudno byłoby nam stać pionowo, a tym bardziej przemieszczać się. Co również ważne, stopy stanowią sprężyste i mocne sklepienie, które jest dostosowane do dźwigania całego ciężaru naszego ciała. Wyobraźcie sobie, jak trudne jest to zadanie. Dźwiganie każdego dnia wszystkich należących do nas kilogramów.

Czy wiedzieliście o tym wcześniej, że nasza często niezauważana przez nas stopa, składa się z aż 26 kości i 33 stawów? Znając powyższe fakty, trudno jest nadal nie dbać o stopy i nie zacząć od dziś, troszczyć się o ich szczególną pielęgnację. Zatem do dzieła! Dowiedzmy się jak prawidłowo zadbać o nasze stopy.

Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji stóp znajdziesz na: https://ziaja.com/c/pielegnacja-stop-1377

Jakie właściwości mają stopy i na co powinniśmy zwrócić uwagę przy ich pielęgnacji?

Właściwością skóry stóp jest to, że nie ma na niej gruczołów łojowych, przez co łatwo ulega ona przesuszeniu. Za to w tej części naszego ciała, zlokalizowanych jest mnóstwo gruczołów potowych, co powoduje, że nogi się nam szybko pocą, gdy nałożymy na stopy grube, syntetyczne skarpety lub ciepłe buty. Przesuszona skóra stóp, szybko ulega rogowaceniu, a gdy jej nie ścieramy pumeksem lub specjalnymi tarkami, na stopach mogą pojawić się odciski i pęknięcia skóry pięt. To jest już bardzo widoczna konsekwencja zaniedbania pielęgnacji stóp i jeśli w tym momencie, nie wykażemy odrobiny inicjatywy, w kierunku zmiany tego faktu, stan naszych stóp może się nadal pogarszać.

Czy wiedzieliście o tym, że samo pocenie się stóp, może doprowadzić do grzybicy? Jej powstawaniu, sprzyja wilgoć, którą wytwarza na skórze pot. Specjaliści, aby zaradzić temu problemowi, doradzają częste mycie kończyn oraz dokładne wycieranie po kąpieli, przestrzeni znajdującej się pomiędzy palcami.

Jak skutecznie zapobiegać przesuszeniu, zrogowaceniom i pękającej skórze pięt.

Musimy to robić regularnie, by nasze stopy mogły być zadbane, regularnie też powinniśmy stosować kosmetyki, które są przeznaczone do pielęgnacji stóp. Kremy, peelingi, maseczki i sole do namaczania, mogą nam pomóc utrzymać skórę w dobrej kondycji i sprawić, by nie ulegała ona przesuszeniu i zrogowaceniom. Sposobów jest bardzo dużo i nie zawsze muszą się one wiązać z dużymi kosztami. Wiele osób, mierzących się z problemem grzybicy, udało się jej zapobiec, poprzez częste moczenie nóg w wodzie z dodatkiem octu. Innym lubianym przez fanów gorącej kąpieli stóp, są zioła takie jak rumianek czy lawenda. Po tego rodzaju zabiegu, łatwo możemy usunąć martwy i twardy naskórek przy pomocy specjalny tarek i pumeksów dostępnych w sklepach.

Najważniejszą sprawą przy pielęgnacji stóp, wydaje się być regularność i to, byśmy o nich nie zapominali. Traktowanie stóp z równą troską, co pozostałe części naszego ciała, w niedługim czasie na pewno przyniesie nam spodziewane efekty oraz sprawi, że poczujemy się o wiele piękniejsi i zdrowsi.