Dlaczego wizyta u psychologa jest droga? Czy warto za nią zapłacić?

Zdrowie psychiczne nasze i naszych bliskich jest bezcenne. Wiemy to, a jednak często trudno nam jest podjąć decyzję o płatnej konsultacji specjalistycznej z psychologiem lub psychiatrą — nawet w przypadku podejrzenia zaburzeń. Dlaczego tak się dzieje i czy na tego typu kwestiach warto oszczędzać? Przyglądamy się temu tematowi.

Jakie są pierwsze symptomy zaburzeń psychicznych?

Przyczyną problemów związanych z psychiką może być wiele czynników: uwarunkowania genetyczne, nadużywanie środków psychoaktywnych, traumy, przewlekły stres. Tak, stres może być przyczyną dolegliwości psychicznych, szczególnie gdy jest on permanentny — utrzymujący się stale przez kilka miesięcy bądź lat.

Zaburzenia psychiczne w zależności od rodzaju choroby mogą się ujawnić w różnej postaci. Inne będą oznaki depresji, a inne: nerwicy czy choroby dwubiegunowej. Gdy mieliśmy w rodzinie przypadki kłopotów zdrowotnych tego typu, łatwiej będzie nam dostrzec je u naszego dziecka. W innym przypadku bacznie obserwujmy takie symptomy, jak: osłabienie, brak łaknienia lub nadmierny apetyt, spadek koncentracji, nadmierne pobudzenie, aspołeczność, brak chęci nawiązywania kontaktów czy rozmowy, agresja werbalna lub niewerbalna, niechęć do robienia czegokolwiek.

Przy pierwszych oznakach zaburzeń psychicznych warto w pierwszej kolejności konsultować się z lekarzem psychiatrą, można umówić się też na wizytę u psychologa. Psycholog także jest specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego i często jego pomoc wystarczy. Jeśli specjalista uzna, że potrzebna jest inna pomoc, skieruje pacjenta do odpowiedniego gabinetu.

Często mamy wątpliwości, czy warto poświęcać środki finansowe na wizytę u specjalisty z zakresu psychologii, bowiem uważamy, że problem sam przeminie. Wiele osób słyszy też od znajomych wskazówkę „weź się w garść”, „przestań się martwić” etc. Czy to rzeczywiście wystarczy?

Czy wizyta u psychologa jest droga?

Często tego typu podpowiedzi („Weź się w garść”, „Masz po prostu gorszy okres”, etc.) przynoszą więcej szkody niż pożytku. Prowadzą one do pogłębiania się np. depresji, która — nieleczona — może doprowadzić do tragicznych konsekwencji. I nie chodzi tutaj tylko o odebranie sobie życia, choć to też się niestety zdarza wśród osób cierpiących na depresję, ale na zaburzeniu całego rytmu życiowego, a co za tym idzie: brakiem właściwego funkcjonowania człowieka w życiu zawodowym, a także rodzinnym.

Osoba, która cierpi na depresję, z czasem zaczyna zaniedbywać obowiązki, jednocześnie powtarzając sobie, że jest słaba i nie daje sobie rady, a to napędza tzw. błędne koło. Nieleczona nerwica także prowadzi do całkowitego wycofania społecznego, w tym rodzinnego i zawodowego. Na tym etapie bardzo trudno jest pomóc zarówno samemu sobie, jak i komuś bliskiemu. W zaawansowanym stadium zaburzenia także i specjalista często ma już ograniczone pole manewru.

Z wymienionych powodów zwlekanie z podjęciem pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Uważasz, że spotkanie z psychologiem jest za drogie? Dla przykładu porównajmy niektóre stawki. Psycholog w Rzeszowie weźmie za spotkanie około 160-180 zł, natomiast wizyta u stomatologa w tym samym mieście to wydatek rzędu od 150 zł wzwyż. Wszyscy wiemy, że gdy boli ząb, pieniądze na jego wyleczenie muszą się znaleźć. Tak też podchodźmy do spraw ze zdrowiem psychicznym: kiedy coś nas boli, męczy, nie daje spać — nie dopuśćmy do nakręcania się spirali beznadziei! Jest wyjście z tej sytuacji.