Otwarcie Zamku Lubomirskich dla turystów w okresie wakacyjnym

W trzech letnich weekendach wakacji, turyści będą mieć okazję zwiedzić Zamek Lubomirskich w Rzeszowie, siedzibę Sądu Okręgowego. Zwiedzanie odbędzie się pod opieką przewodników. Dostępne terminy to 17 i 18 czerwca, 15 i 16 lipca oraz 19 i 20 sierpnia.

Aby wziąć udział w zwiedzaniu, konieczne jest wcześniejsze zdobycie bezpłatnej wejściówki. Można je odbierać od 12 czerwca w rzeszowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej przy ulicy Słowackiego. Zwiedzający będą podzieleni na grupy liczące do 15 osób, z którymi przewodnicy spędzą godzinę, opowiadając historię zamku. Wejścia będą rozpoczynały się od godziny 12:00, a kolejne odbędą się o 13:00, 14:00 i ostatnie o 15:00.

Zamek Lubomirskich, obecna siedziba Sądu Okręgowego w Rzeszowie, jest budowlą stosunkowo młodą – ma niewiele ponad sto lat. Powstał na miejscu dawnego zamku z XVI wieku, którego historia sięga czasów Lubomirskich. W przeszłości pełnił funkcję rezydencji mieszkalnej, jednak w okresie rządów austriackich został przekształcony w siedzibę sądu i więzienia.

Zwiedzanie będzie się składać z dwóch części. Przewodnicy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego opowiedzą o początkach istnienia zamku oraz jego późniejszych losach pod panowaniem cesarstwa austriackiego. Na drugim piętrze budynku zaprezentują dwie wyjątkowe sale – dawną salę balową oraz kaplicę, której istnienie można odczytać z polichromii na suficie.