Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych – międzynarodowe spotkanie w Rzeszowie

Uczestnicy z 10 państw, reprezentujących cztery kontynenty, potwierdzili swoje zgłoszenia na XIX edycję Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych (ŚFPZF). Wydarzenie zaplanowano na dni od 12 do 17 lipca w Rzeszowie. Łącznie wezmą w nim udział aż 20 zespołów.

Mariusz Grudzień, dyrektor Festiwalu, poinformował podczas środowej konferencji prasowej, że oczekuje się uczestnictwa ponad 600 osób. W tej liczbie znajdować się będą 560 tancerzy, pozostali to członkowie zespołów oraz osoby towarzyszące. Biorąc pod uwagę liczbę uczestników, tegoroczna edycja ŚFPZF będzie należeć do jednych z mniejszych wydarzeń tego typu.

W Rzeszowie pojawią się przedstawiciele zarówno Australii, jak i Ameryki Północnej, Ameryki Południowej oraz Europy. Tradycyjnie, najwięcej uczestników przybędzie z USA – aż 8 zespołów ma w planach występować w lipcu na Festiwalu. Co ciekawe, w tym roku z Kanady – która zwykle wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi dominowała pod względem liczby uczestniczących zespołów – przyjedzie tylko 3 grupy.