Nowoczesna sztuka w Rzeszowie: Salon Sztuki promuje różnorodność artystyczną

W dniu 23 czerwca, w zabytkowym Letnim Pałacu Lubomirskich, obecnie siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie, zorganizowano uroczysty finisaż dwóch wystaw artystycznych. Pierwsza z nich to prezentacja indywidualna ceramiki autorstwa Mariusza Dydo z Krakowa, a druga – zbiorowa ekspozycja twórczości artystów z różnych miejsc Polski, obejmująca różnorodne dziedziny sztuk wizualnych, takie jak malarstwo, grafika, rzeźba czy kolaż. Wiodącą rolę podczas finisażu pełniła dr Agnieszka Iskra-Paczkowska. Po zakończeniu oficjalnej części, uczestnicy mieli okazję oglądać performance Artura Zedanja i Bartosza Nalepy w ogrodach pałacowych.

Salon Sztuki w Rzeszowie jest świeżym przedsięwzięciem na kulturalnej mapie miasta. Już na etapie pierwszych założeń projekt spotkał się z dużym entuzjazmem ze strony różnych środowisk artystycznych, co zaowocowało również objęciem wydarzenia Honorowym Patronatem przez Prezydenta Miasta, Konrada Fijołka.

Inicjatywę stworzenia Salonu Sztuki zainicjowała niedawno powołana Fundacja o tej samej nazwie. Jej priorytetowym celem jest promowanie współczesnej sztuki i jej twórców. W ramach projektu Salon Letni, organizatorzy dążą do wzbogacenia artystyczno-kulturalnego życia miasta oraz całego regionu poprzez wprowadzenie nowych wartości wizualnych. Planowane są różnorodne formy działań artystycznych, takie jak wystawy, finisaże czy performanse. Założeniem inicjatywy jest także zacieśnienie relacji między sztuką współczesną a potencjalnymi odbiorcami oraz zminimalizowanie bariery oddzielającej ludzi od tradycyjnych galerii sztuki.