Rzeszów i Podkarpacie dążą do zdobycia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, mocno podkreśla, że dla Rzeszowa oraz całego regionu Podkarpacia, ubieganie się o miano Europejskiej Stolicy Kultury jest niezwykle ważne i właściwie obligatoryjne. Widać tu pewien rodzaj odpowiedzialności za kształtowanie kulturalnego oblicza regionu.

W ostatni czwartek nastąpiło formalne ogłoszenie o nawiązaniu ścisłej współpracy między prezydentem Rzeszowa a marszałkiem województwa. Celem tej współpracy jest promocja i rozwój dziedziny kultury na terenie tego regionu.

Konrad Fijołek, prezydent miasta Rzeszów, wyjawił podczas konferencji prasowej, że wspólnie z marszałkiem województwa rozpoczynają ambitną misję zdobycia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Zapowiedział, że będą reprezentować nie tylko miasto ale również cały obszar Podkarpacia i jego bogate dziedzictwo kulturalne. Zauważył, że obecnie światowe spojrzenie skierowane jest na ich region. Dla prezydenta Fijołka, to doskonały czas na zaprezentowanie dorobku kulturalnego Podkarpacia oraz na demonstrowanie odwagi w realizacji nowatorskich pomysłów. Wyraził także chęć podniesienia poziomu kultury w regionie, aby równo nadążała ona za dynamicznym rozwojem ekonomicznym.