Odnowa zabytków Rzeszowa finansowana z budżetu miasta

Zaświecone zostało nowe życie kilku zabytkowych konstrukcji w Rzeszowie, dzięki funduszom przeznaczonym na ten cel z miejskiego budżetu w latach 2021-23. Wydatkowane blisko 450 tys. zł pozwoliły na renowację takich obiektów jak Kaplica Św. Huberta znajdująca się na osiedlu Miłocin, Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, dawniej znana jako kościółek Św. Trójcy, ulokowany przy ulicy Targowej, a także dwór usytuowany na osiedlu Słocina.

Samo miasto podkreśla, że w ciągu ostatnich trzech lat wyasygnowało na dotacje na cechy zabytkowe kwotę zbliżoną do 450 tys. zł. Wśród projektów, które otrzymały wsparcie, znalazły się między innymi szczegółowe prace remontowo-konserwatorskie przeprowadzone w Kaplicy Św. Huberta na osiedlu Miłocin. Ten wyjątkowy obiekt architektoniczny, który powstał w połowie XVIII wieku jako kaplica myśliwska jest jednym z najcenniejszych dowodów mecenatu Lubomirskich w Rzeszowie. Dodatkowo, z funduszy miejskich pokryto koszty konserwacji barokowej polichromii ściennej o nieocenionym znaczeniu kulturowym, która zdobi wnętrze tejże kaplicy.

Dotacje objęły również takie zabytki jak Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny znajdująca się przy ulicy Targowej oraz dwór na osiedlu Słocina. Dzięki środkom pozyskanym z budżetu miasta, te historyczne struktury mogły zostać odpowiednio zachowane i odrestaurowane.