Odnowiony fortepian publiczny na Skwerze Kultury

Rokrocznie eksploatowany fortepian przeszedł proces wymiany klawiatury. Po wykonaniu prac czyszczenia i zabezpieczania instrumentu, jest już możliwe granie na nim. Fortepian marki Cadenza, umiejscowiony w centrum miejskim na tętniącym życiem Skwerze Kultury, tuż obok ratusza, charakteryzuje się imponującą wagą przekraczającą 300 kg. Jego solidna obudowa została skonstruowana z wytrzymałej stali oraz betonu. Unikalna klawiatura fortepianu jest hermetyczna, co pozwala jej na opieranie się negatywnym wpływom warunków atmosferycznych takich jak opady deszczu czy pył.

Niestety, instrument nie był odporny na działania wandali. – Przed przeprowadzeniem renowacji, fortepian stracił kilka swoich klawiszy, co znacząco ograniczało jego funkcjonalność i uniemożliwiało wykonywanie wszystkich utworów – wyjaśnia Marzena Kłeczek – Krawiec, rzeczniczka prezydenta miasta. – Serdecznie apelujemy do wszystkich mieszkańców o okazywanie szacunku dla tego publicznego instrumentu – dodaje.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzeczniczkę, całkowity koszt naprawy instrumentu wyniósł 26 tys. zł. Całość kosztów została pokryta przez polisę ubezpieczeniową.