Jakość życia w miastach wojewódzkich: Rzeszów liderem w kategorii przestępczości, ale z problemem jakości powietrza

Z najnowszym rankingiem na temat jakości życia w polskich miastach wojewódzkich wystąpił Business Insider. W rankingu tym Rzeszów zasłużył na najwyższe uznanie w dziedzinie przestępczości, natomiast skrajnie nisko uplasował się pod kątem jakości powietrza.

Podczas tworzenia rankingu autorzy uwzględnili kryteria ekonomiczne takie jak: stopa bezrobocia, średnia płaca oraz dostęp do mieszkań. Nie zapomniano także o aspektach pozafinansowych takich jak: dostęp do lekarzy pod egidą Narodowego Funduszu Zdrowia, poziom przestępczości i jakość powietrza. Każde z miast otrzymywało punkty według zajętego miejsca w poszczególnych kategoriach, gdzie mniejsza liczba punktów oznaczała lepszą pozycję.

Najniższe wskaźniki bezrobocia notowały miasta takie jak Poznań, Katowice i Warszawa, podczas gdy Rzeszów zajął dopiero dwunaste miejsce. Informacje te wynikają z danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie z maja bieżącego roku, które pokazały, że stopa bezrobocia w stolicy Podkarpacia wynosi 4,2%. Najgorszym miastem pod względem bezrobocia okazał się Białystok.

Co do kwestii zarobków, najlepiej sytuowani są obecnie mieszkańcy Krakowa, Gdańska i Warszawy. Rzeszów zajął pod tym względem dziewiątą pozycję, a najniżej uplasowany został ponownie Białystok.

Jeśli chodzi o dostęp do nieruchomości, Katowice, Gorzów Wielkopolski i Bydgoszcz znalazły się na czele listy. Na samym końcu zestawienia znalazła się Warszawa. Rzeszów zajął tu dziesiąte miejsce, przed takimi miastami jak: Lublin, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Białystok i Warszawa.

Aż 61,1% wszystkich ofert nieruchomości w Rzeszowie dotyczy mieszkań o wartości pomiędzy 301 a 500 tysięcy złotych. Oferty z mieszkaniem w cenie od 501 do 700 tysięcy złotych stanowiły prawie 21% ogłoszeń.

Na łatwy dostęp do lekarza przez Narodowy Fundusz Zdrowia mogą liczyć mieszkańcy Łodzi, Lublina i Kielc. Najgorzej pod tym kątem wygląda sytuacja w Szczecinie – tam kolejki są najdłuższe. Co do Rzeszowa – ten znalazł się na solidnej piątej pozycji pomiędzy Gdańskiem (4 miejsce) a Krakowem (6 miejsce).

W dziedzinie przestępczości Rzeszów uplasował się na pierwszym miejscu mimo napływu uchodźców z Ukrainy. Ranking brał pod uwagę liczbę przestępstw na tysiąc mieszkańców i wyniosła ona w przypadku Rzeszowa nieco ponad trzy. To pięciokrotnie mniej niż wartości dla miast na końcu listy – Katowic, Krakowa, Łodzi, Gdańska i Szczecina.

Rzeszów boryka się jednak ze znacznie gorszą sytuacją jeśli chodzi o jakość powietrza – tu znalazł się na przedostatnim miejscu zestawienia, wyprzedzając tylko Warszawę. Tuż powyżej stolicy Podkarpacia umiejscowiono Kraków, Gdańsk, Kielce i Bydgoszcz.