Okrutne znęcanie się nad małym chłopcem: podejrzani są poczytalni

W kontekście sprawy dotyczącej Oksany P. i Vitalija S., podejrzanych o próbę zamordowania syna kobiety, służby śledcze ustaliły, że obie osoby były w pełni poczytalne podczas popełniania zarzucanych im czynów. Twierdzi się, że para zaszokowała społeczność swoim okrutnym traktowaniem dwuletniego chłopca, które skończyło się jego hospitalizacją.

Sądowe ekspertyzy wykazały, że 23-letnia Oksana P. z Ukrainy i jej 26-letni partner, Vitalij S., są zdolni do stawienia czoła sądowi jako oskarżeni o próbę zabójstwa syna Oksany z naruszeniem jego integralności seksualnej i znęcaniem się nad nim.

Cztery tygodnie spędzili na zamkniętym oddziale psychiatrycznym w areszcie śledczym Montelupich w Krakowie. Każde z nich było badane niezależnie – proces obserwacji Oksany rozpoczął się w połowie maja, natomiast obserwacja Vitalija rozpoczęła się cztery tygodnie później. Takie działanie miało na celu uniemożliwienie im kontaktowania się ze sobą.

Eksperci od psychiatrii, psychologii oraz seksuologii przeprowadzili ich oceny. Opinie te zostały następnie wysłane do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, która prowadzi dochodzenie w sprawie próby zabójstwa dziecka.

Psychiatrzy i psychologowie, którzy przeprowadzili obserwacje psychiatryczne Oksany P. i Vitalija S., doszli do wniosku, że żadna choroba psychiczna nie ograniczała ich zdolności do zrozumienia konsekwencji swoich działań lub kierowania swoim zachowaniem – powiedział prokurator Dubiel.