Letnie Ogrody Literackie zapraszają na spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem

Znany pisarz i dziennikarz, Ryszard Ćwirlej, który jest autorem wielu popularnych powieści kryminalnych, będzie honorowym gościem na najbliższym wydarzeniu znanym jako Letnie Ogrody Literackie. To wydarzenie jest organizowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Letnie Ogrody Literackie to ukochana przez mieszkańców Rzeszowa seria plenerowych spotkań autorskich, odbywających się w malowniczych Ogrodach Bernardyńskich. Najbliższa edycja odbędzie się 20 sierpnia 2023 roku, o godzinie 16:00, a jej gościem będzie sam Ryszard Ćwirlej. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny. W przypadku niekorzystnej pogody, spotkanie zostanie przeniesione do budynku Biblioteki przy ulicy Sokoła 13.

Ryszard Ćwirlej to uznany autor powieści kryminalnych, który zdobył uznanie krytyków literackich jako twórca nowego podgatunku tej literatury, zwanego „kryminałem neomilicyjnym”. Do tej pory napisał dwa cykle powieściowe osadzone w realiach Poznania: jedną serię o milicji z czasów PRL oraz drugą o przedwojennej policji. Na podstawie jednej z jego powieści, „Ręczna robota”, stworzono 75-odcinkowy serial słuchowiskowy dla Polskiego Radia Jedynka.

Jego książka „Błyskawiczna wypłata” zdobyła w 2015 roku nagrodę Kryminalnej Piły za najlepszą miejską powieść kryminalną poprzedniego roku. Na dodatek, jego twórczość była pięciokrotnie nominowana do prestiżowej nagrody „Wielkiego Kalibru” na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Kolejne dwie jego powieści zdobyły nagrody w 2017 oraz 2018 roku: „Milczenie jest srebrem” otrzymało Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru, natomiast „Tylko umarli wiedzą” zostało docenione podwójnie – nagrodą jurorów „Wielkiego Kalibru” oraz Nagrodą Czytelników tego samego konkursu.