Prowadząc kroki ku nowym odkryciom naukowym, Politechnika Rzeszowska zapowiedziała powstanie specjalistycznego Laboratorium Wodorowego. To innowacyjne laboratorium umożliwi przeprowadzanie szczegółowych badań nad procesami spalania wodoru i jego mieszankami, przybliżając uczelnię do udziału w globalnych inicjatywach związanych z tą tematyką. Szczególnym zainteresowaniem objęta jest koncepcja turbinowego silnika odrzutowego, zasilanego wyłącznie czystym wodorem, który mógłby być montowany w samolotach pasażerskich.
Laboratorium zostanie ulokowane w budynku niegdyś pełniącym rolę preinkubatora, usytuowanym w bliskości Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz. Jego infrastruktura obejmować będzie między innymi komory spalania, które będą symulować procesy zachodzące w turbinie podczas spalania.
Rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. Piotr Koszelnik, wskazuje na znaczenie tego przedsięwzięcia, przypominając o decyzji podjętej dwa lata temu, o aktywnym włączeniu uczelni w działalność tzw. Doliny Wodorowej na terenie Podkarpacia. – Zdecydowaliśmy zainwestować własne środki w budowę nowoczesnego laboratorium, które jest niepowtarzalne nie tylko na skalę kraju, ale także globalną. Wkrótce rozpoczniemy badania nad wykorzystaniem wodoru jako paliwa i napędu w silnikach – zaznacza rektor. Jego zdaniem Politechnika Rzeszowska staje się liderem instytucji naukowych zajmujących się tymi kwestiami, a wodór to paliwo przyszłości. Podkreśla gotowość uczelni do przyczyniania się do rozwoju gospodarki.