Zagrożenie w regionie: Choroba legionistów sieje spustoszenie

Region pogrążył się w strachu i niepewności, kiedy choroba legionistów zaczęła zbierać śmiertelne żniwo. W sumie, od momentu identyfikacji pierwszego przypadku, który przypada na około siedem tygodni temu, do dnia dzisiejszego niestety zmarło już 24 osób. Co gorsza, liczba potwierdzonych zakażeń bakterią Legionella pneumophila wynosi obecnie 166. Źródło tej zarazy wciąż pozostaje niewykryte.

Narodowy serwis informacyjny podał aktualizację 12 września 2023 roku, zgłaszając brak nowych przypadków zachorowań, co może wskazywać na powolne opanowanie sytuacji. Pierwszy raport o wystąpieniu choroby legionistów w regionie datuje się na 30 lipca tego samego roku. Odnotowano natomiast, że najwięcej nowych przypadków odnotowano w ciągu kilku dni pomiędzy 12 a 16 sierpnia.

Tragiczne skutki choroby dotknęły zarówno mężczyzn jak i kobiety. Zmarło dwanaście osób płci żeńskiej oraz tyle samo mężczyzn. Osoby te miały od 53 do 98 lat. Jak podkreśla Jaromir Ślączka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, wszystkie te osoby miały także inne choroby, które na tle choroby legionistów przyczyniły się do ich śmierci.