Budowa nowej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowie

We wtorek, w Rzeszowie odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego, które oznacza rozpoczęcie budowy nowej siedziby Sądu Okręgowego. Koszt tej inwestycji szacowany jest na blisko 264 miliony złotych. Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, podczas ceremonii zaznaczył, że nowa siedziba będzie nie tylko jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie sądów w kraju, ale również dodatkowym elementem upiększającym miasto Rzeszów.

Sądu Okręgowego planuje się zbudować nieopodal Sądu Rejonowego, przy ulicy gen. Józefa Kustronia. Działka, na której powstanie nowa budowla, została bezpłatnie przekazana przez miasto resortowi sprawiedliwości. W zamian, miasto przejęło Zamek Lubomirskich, który do tej pory pełnił rolę siedziby Sądu Okręgowego.

Podczas wtorkowej uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego, minister Ziobro podkreślił znaczenie stosowania nowoczesnych technologii w sądownictwie. „To nie tylko najnowocześniejsze budynki, obiekty, infrastruktura, systemy techniczne, technologia zapisu dźwięku, protokołowania, to wszystko, co ma w sposób nowoczesny pozwolić, przyspieszyć też bieg postępowań. Ale równie ważni są ludzie pracujący w tych miejscach” – wyjaśnił szef MS.