Nowa kolejowa arteria w Rzeszowie – od centrum do lotniska

Po długim okresie oczekiwania, mieszkańcy Rzeszowa mogą cieszyć się z uruchomienia nowego połączenia kolejowego, które łączy centrum miasta z lotniskiem w Jasionce. Przyjęty czas przejazdu, zaczynając od głównej stacji w Rzeszowie, wynosi jedynie 18 minut. Odbywa się to za sprawą niedawno wybudowanej linii kolejowej o długości pięciu kilometrów, która jest częścią większej trasy o łącznej długości dwunastu kilometrów.

Szczytowy punkt nowej trasy znajduje się w Zaczerniu, skąd linia biegnie aż do nowo wybudowanej stacji Jasionka Lotnisko. Mimo iż ten odcinek ma tylko pięć kilometrów, cała trasa od stacji Rzeszów Główny do lotniska liczy sobie aż dwanaście kilometrów. Wśród stacji i przystanków na trasie są Rzeszów Główny, Rzeszów Zachodni, Rzeszów Staromieście, Rzeszów Miłocin oraz Zaczernie. Na nowym szlaku działają przystanek Głogów Małopolski Południowy oraz stacja Jasionka Lotnisko.

W zależności od punktu podroży, czas przejazdu z Rzeszowa do lotniska jest różny. Z przystanku Rzeszów Staromieście wynosi on 13 minut, czyli jest krótszy niż podróż autobusem lub samochodem. Z Rzeszowa Zachodniego dojazd trwa 15 minut, a ze stacji Rzeszów Główny – 18 minut.

W ramach tej inwestycji planuje się wybudować czternaście przystanków. Jedenastka z nich będzie obsługiwana na liniach kolejowych łączących Rzeszów z Dębicą i Przeworskiem, jak również z Kolbuszową i Strzyżowem. Dodatkowo, dwie stacje znajdują się na trasie do lotniska (przystanek i stacja w porcie lotniczym). Natomiast w listopadzie ma zostać otwarty przystanek Lutoryż na szlaku w stronę Strzyżowa.

Całkowita wartość projektu przekroczyła 338,62 mln złotych. Projekt otrzymał dofinansowanie w kwocie przekraczającej 196 mln złotych ze środków unijnych pochodzących z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.