Inwestycja w Rzeszowie zmienia oblicze polskiego kolejnictwa

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zdecydowały się na podniesienie standardu funkcjonowania kolei w Rzeszowie, inwestując prawie 33 miliony złotych netto w projekt i prace budowlane związane z lokalnym centrum sterowania (LCS). Nowoczesne rozwiązania technologiczne, które zostaną wprowadzone, umożliwią prowadzenie ciągłego nadzoru nad ruchem pociągów oraz bieżący monitoring ruchu kolejowego z jednego miejsca obsługi. W skład tej ambitnej inwestycji wpisane są środki z Krajowego Planu Odbudowy.

Obecnie LCS w stolicy Podkarpacia obejmuje odcinek od stacji Dębica do stacji Rzeszów Zachodni, nie obejmując stacji Rzeszów Główny. Plany inwestycyjne PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przewidują jednak rozszerzenie zasięgu LCS-u, poprzez włączenie do obszaru sterowania ruchem kolejowym dwóch dodatkowych stacji: Rzeszów Główny i Rzeszów Staroniwa.

Po realizacji inwestycji, LCS będzie obsługiwał stacje: Dębica, Ropczyce, Sędziszów Małopolski, Trzciana, Rzeszów Główny oraz Rzeszów Staroniwa, umożliwiając automatyczne wykonywanie wielu funkcji, które do tej pory były realizowane przez dyżurnych ruchu.

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, podkreśla wagę inwestycji kolejowych dla rozwoju transportu szynowego w Polsce. Twierdzi, że dzięki takim przedsięwzięciom mieszkańcy regionów, w tym Podkarpacia, zyskują komfortową i niezawodną komunikację. Niewątpliwie, nowa inwestycja w stolicy województwa podkarpackiego przyczyni się do usprawnienia pracy kolei i efektywnego wykorzystania jej potencjału.