PKP PLK wyznacza przetarg na wykonawcę łącznicy kolejowej Jedlicze-Szebnie

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały o rozpoczęciu procesu przetargowego na realizację łącznicy kolejowej Jedlicze-Szebnie. Według zapewnień PKP PLK, nowa inwestycja zapewni podróżnym lepsze możliwości komunikacyjne z Rzeszowa w kierunku Krosna i Nowego Zagórza.

Planowanie tej inwestycji trwa już od dziesięciu lat. Zgodnie z umową podpisaną w 2016 roku, przygotowano dokumentację, która miała zostać zrealizowana jeszcze podczas poprzedniego Krajowego Programu Kolejowego. Dopiero teraz, jednak, został ogłoszony formalny przetarg na prace budowlane.

Nowa łącznica zostanie utworzona pomiędzy istniejącymi liniami kolejowymi – numer 106, biegnącą z Rzeszowa do Jasła, oraz numer 108, czyli trasą Stróże-Jasło-Krosno-Nowy Zagórz-Ustrzyki Dolne-Krościenko.

Zdaniem PKP PLK, budowa łącznicy kolejowej znacząco usprawni transport pasażerski eliminując konieczność zatrzymywania się na stacji w Jaśle w celu zmiany kierunku jazdy. Pojawi się możliwość bezpośredniego przejazdu z Rzeszowa do Krosna i Nowego Zagórza.

Dzięki nowej inwestycji, podróż między Krosnem a stolicą województwa podkarpackiego – Rzeszowem, skróci się o ponad pół godziny. Czas przejazdu wyniesie około 80 minut, co uczyni go atrakcyjniejszym dla podróżnych korzystających z połączeń regionalnych.