Nowe technologie w walce z chorobami wątroby: Klinika Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Rzeszowie wykorzystuje innowacyjne narzędzia

Specjaliści z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, która mieści się w rzeszowskim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina, przeprowadzili ostatnio nowe zabiegi resekcji wątroby. W tych procedurach zastosowali po raz pierwszy unikalne narzędzie – specjalny nóż.

Ostatnio przeprowadzone operacje obejmowały resekcję połowy wątroby u dwóch pacjentów. Jedna z nich była konieczna ze względu na obecność raka wątrobowokomórkowego, natomiast druga wynikała ze zmian przerzutowych powstałych na skutek raka jelita grubego. Dzięki nawiązanej współpracy z dystrybutorem nowoczesnych urządzeń chirurgicznych, lekarze mogli po raz pierwszy skorzystać z specjalnego noża. To zaawansowane technicznie narzędzie wykorzystuje energię o wysokiej częstotliwości fal radiowych, a dodatkowo umożliwia chłodzenie tkanek podczas ich cięcia. Ten innowacyjny system oferuje efektywną kontrolę nad krwawieniem podczas operacji, jednocześnie znacząco redukując obszar, w którym na skutek podniesionej temperatury może dojść do martwicy tkanek.

Zdaniem dr n. med. Jacka Pszenicznego, kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w USK w Rzeszowie, a także konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii onkologicznej, istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu zabiegi w regionie podkarpackim. – Jako region jesteśmy białą plamą. Stąd większość chorych, którzy wymagają tego typu zabiegów, zmuszona jest szukać pomocy w innych województwach – podkreśla.