Pierwszy w Rzeszowie panel obywatelski poświęcony problemom klimatycznym

W Rzeszowie, stolicy Podkarpacia, w ostatnią sobotę odbyło się inauguracyjne spotkanie pierwszego w historii miasta panelu obywatelskiego skoncentrowanego na kwestiach klimatycznych. Celem tego niezwykłego wydarzenia było znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak Rzeszów ma zrealizować plan osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2030.

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podczas otwarcia panelu poinformował, że w spotkaniu bierze udział 60 mieszkańców miasta. Prezydent zwrócił uwagę na różnorodność uczestników – najmłodszy z nich ma 15 lat, a najstarszy przekroczył już magiczną granicę 85 lat. Obywatele pochodzą z różnych części Rzeszowa i reprezentują różnorodne grupy społeczne. Mimo to, ich wspólne zaangażowanie w sprawy miasta łączy ich i zasługuje na szacunek.

Panel obywatelski to nowatorska inicjatywa mająca na celu aktywizację mieszkańców do współdecydowania o przyszłości swojego miasta. Idea polega na tym, że losowo wyselekcjonowana grupa obywateli, dzięki wsparciu ekspertów, szuka rozwiązań dla danego problemu i na koniec wydaje swoją decyzję.