Rzeszów: Ocalenie zabytków cmentarnych dzięki corocznej kweście

Trwa już tradycyjna zbiórka pieniędzy, która ma na celu ochronę zabytkowych nagrobków znajdujących się na Starym Cmentarzu w Rzeszowie. W tym roku gromadzone fundusze mają pomóc w renowacji grobowca rodziny Opolskich.

Organizowaną przez Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem akcję przeprowadza się już po raz dwudziesty pierwszy. Kwesta odbędzie się w ciągu dwóch dni, konkretnie ostatniego dnia października i pierwszego dnia listopada. W pierwszym dniu akcji zbieranie datków będzie miało miejsce na Starym Cmentarzu przy ulicy Targowej, natomiast drugiego dnia wolontariusze będą również obecni na dwóch największych rzeszowskich nekropoliach: Wilkowyja i Pobitno. Łącznie 40 wolontariuszy będzie angażować się w zbiórkę, czekając z puszkami na darczyńców od godziny 10. aż do nadejścia zmierzchu.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową, Wiktoria Helwin – wiceprezes Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem – wyjawiła, że planowane jest odrestaurowanie nagrobka rodziny Opolskich w przyszłym roku. Rodzina ta posiadała status mieszkańców Rzeszowa już od pierwszej połowy XVIII wieku, co potwierdza ich znaczenie dla historii miasta.