Rzeszów powiększa flotę komunikacji miejskiej o 20 autobusów ekologicznych

Rzeszów, stolica Podkarpacia, została wzbogacona o 20 nowych, przyjaznych dla środowiska autobusów, które zostały dostarczone przez renomowane firmy Solaris i Autosan. Zakup tych nowoczesnych pojazdów był możliwy dzięki wsparciu finansowemu w postaci środków unijnych, które pokryły aż 85 procent kosztów.

Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, podczas piątkowej konferencji prasowej zorganizowanej w miejscowej zajezdni MPK na ulicy Lubelskiej, podkreślił znaczenie tego zakupu. Nowa flota autobusów ma nie tylko zastąpić starzejący się tabor, ale przede wszystkim przyciągnąć mieszkańców do korzystania z publicznego transportu miejskiego. Część tych ekologicznych autobusów już kursuje po rzeszowskich ulicach, a reszta stopniowo zostanie wprowadzona do systemu komunikacyjnego miasta.

Wśród nowo zakupionych pojazdów, Rzeszów nabył 10 niskopodłogowych autobusów marki Autosan, o długości 12 metrów, napędzanych sprężonym gazem ziemnym. Te jednostki mogą jednorazowo przewozić do 95 pasażerów, a ich całkowity koszt wyniósł nieco ponad 18 mln złotych. Dodatkowo, tabor komunikacji miejskiej został uzupełniony o sześć autobusów elektrycznych Solaris Urbino 9LE, które zostały zakupione w komplecie z ładowarkami i dodatkowym sprzętem za sumę nieco przekraczającą 20,5 mln złotych. Flota została także poszerzona o cztery przegubowe autobusy Solaris o długości 18 metrów – dwa z nich są napędzane gazem, a dwa elektrycznie.