Możliwa przemiana zaniedbanej części Rzeszowa dzięki dotacji z Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Rzeszów ma szansę na odnowę jednej z najbardziej zapuszczonych i niedocenianych części miasta, czyli obszaru bazaru przy ulicy Targowej oraz sąsiadujących z nim ulic. Projekt ten stał się możliwy dzięki wsparciu finansowemu w postaci dotacji o wartości miliona złotych, pochodzącej od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W ramach tego przedsięwzięcia, specjaliści opracowują raport, który będzie skoncentrowany na rewitalizacji tej konkretnej części miasta.

Planowane jest, że wyniki badań i ustalenia ekspertów, którzy prowadzili konsultacje na ten temat, zostaną ogłoszone jeszcze w tym miesiącu. Konsultacje te były przeprowadzone również z handlowcami działającymi na terenie bazaru, którzy chętnie podzielili się swoimi pomysłami na usprawnienia.

Mimo niekorzystnych warunków infrastrukturalnych, bazar przy ulicy Targowej jest miejscem niezwykle popularnym wśród mieszkańców Rzeszowa. Choćby największe mrozy nie zniechęcają do robienia zakupów „pod chmurką”. Klienci cenią sobie świeże produkty i unikalną atmosferę, której nie można doświadczyć w dużych marketach, jednak wyrażają jednocześnie swoje oczekiwania odnośnie przemian.

Na brak przestrzeni narzekają zwłaszcza drobni sprzedawcy, oferujący na przykład jajka czy grzyby. Handlowcy i klienci są jednomyślni – powinna nastąpić zmiana nie tylko z punktu widzenia estetyki. Obecne stragany i zadaszenia to jedynie tymczasowe rozwiązania, a trudne warunki pracy handlowców wymagają poprawy. Dodatkowo, sprzedawcy martwią się o komfort i bezpieczeństwo swoich klientów.