Szybka aktywacja funduszy UE z KPO – jak Rzeszów planuje skorzystać z unijnej pomocy?

Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, zapewnia, że miasto jest gotowe do efektywnego wykorzystania dostępnych środków unijnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Przyznaje jednak, że proces ten nie będzie prosty. Wyjaśnia, że największym wyzwaniem będą wszelkie procedury, które trzeba będzie dopełnić. Dodatkowo podkreśla, że czas na realizację projektów finansowanych z tych środków będzie ograniczony.

Zapytany o to, jakie korzyści mogą przynieść dla Rzeszowa fundusze unijne z KPO oraz jakie projekty samorządowe mogłyby być z ich pomocą sfinansowane, Fijołek podkreśla znaczenie tych środków dla jego miasta. Te fundusze są kluczowe dla Rzeszowa z dwóch powodów, mówi prezydent.

Po pierwsze, dzięki nim możliwe będzie przekształcenie miast w obszary o neutralnym wpływie na klimat. Ten aspekt obejmuje wszystkie inicjatywy zmierzające do redukcji śladu węglowego w miastach. Od modernizacji budynków publicznych przez poprawę efektywności energetycznej po wszelkiego rodzaju działania, które ograniczają emisję CO2. Takie działania mają na celu zarówno zmniejszenie produkcji zanieczyszczeń, jak i przeciwdziałanie marnotrawstwu zasobów przez mieszkańców miasta.