Czy Rzeszów jest w zasięgu światłowodu? Zobacz, jak możesz to sprawdzić!

Sieć połączeń światłowodowych stale się poszerza, przez co z szybkiego internetu może korzystać coraz więcej osób. Nowoczesne przewody znajdują się także w Rzeszowie, ale trzeba wiedzieć, gdzie dokładnie ich szukać. W jakich obszarach miasta da się skorzystać ze światłowodu?

Czy da się podłączyć światłowód w Rzeszowie?

Każda osoba zainteresowana światłowodem w Rzeszowie może łatwo sprawdzić, czy podłączenie jest wykonalne pod jej adresem. Wystarczy wejść na stronę internetową Play i skorzystać z intuicyjnej wyszukiwarki. Pokazuje ona nie tylko dane dotyczące stolicy województwa podkarpackiego, ale i wszystkich innych miejscowości w Polsce. Jeśli zatem mieszka się w Rzeszowie, ale prowadzi się firmę w innym mieście, warto od razu sprawdzić opcje dla dwóch lokalizacji.

Firma Play stworzyła tę wyszukiwarkę dla wszystkich, którzy chcą się przekonać, czy mogą skorzystać z tego typu łącza. Do budynku, w którym ma ono działać, muszą zostać doprowadzone specjalne przewody. Dopiero wtedy mieszkańcy mają opcję podłączenia w swoim mieszkaniu czy biurze wysoko przepustowej sieci. Aby zainteresowani nie musieli odwiedzać oddziałów stacjonarnych operatorów, powstała witryna, na której sami skontrolują obecność przyłączy przy swoim bloku.

Baza wyszukiwarki dotyczy wszystkich adresów – zarówno domów jednorodzinnych, jak i ogromnych apartamentowców. Żeby z niej skorzystać, wystarczy wpisać kilka informacji: nazwę miejscowości i ulicy oraz numer budynku i lokalu (o ile taki występuje). Następnie klika się opcję „Sprawdź”, a na ekranie pojawia się informacja, czy pod tym adresem da się podłączyć światłowód. Jeśli tak, to ukażą się również aktualne oferty od Play.

Dlaczego warto zdecydować się na światłowód?

Internet światłowodowy to opcja, po jaką klienci zwykle sięgają w pierwszej kolejności. Dzieje się tak, ponieważ zapewnia ona najlepszą możliwą jakość połączenia. Dostępne na rynku pakiety pozwalają na korzystanie z różnych prędkości, dopasowanych do wymagań użytkownika. Do codziennego korzystania z sieci w zupełności wystarczy 300 Mb/s czy 600 Mb/s.

Jeśli jest się twórcą internetowym i chce się np. montować i udostępniać filmy w różnych serwisach, lepiej sięgnąć po prędkości, które pozwolą na szybkie renderowanie i przesyłanie plików. Najbardziej wymagający klienci sięgają po oferty 1 GB/s czy 5 GB/s. Transfer danych za pośrednictwem światłowodu to najstabilniejszy sposób połączenia, który nie ulega pogorszeniu przez czynniki zewnętrzne.

Internet światłowodowy sprawdza się zarówno przy jednej, jak i wielu osobach korzystających jednocześnie z połączenia. Kolejni użytkownicy nie obciążają nadmiernie sieci, dlatego rozwiązanie nadaje się dla dużych rodzin czy mieszkań studentów, gdzie każdy potrzebuje stabilnego transferu danych do wykonywania swoich obowiązków. Światłowód to gwarancja niskiej latencji, co pozwala m.in. na komfortowe granie w gry online.

Miłośnicy filmów i seriali mogą bez obaw o zacinanie oglądać produkcje w najwyższej możliwej rozdzielczości. Internet światłowodowy to pewność doskonałej jakości obrazu bez czekania na załadowanie. Ponadto przewody potrzebne do montażu tej usługi są nowoczesne i perspektywiczne. Warto mieć do nich dostęp, bo w przyszłości mogą oferować jeszcze więcej udogodnień dla klientów.

Co, jeśli światłowód nie jest dostępny?

Jeśli pod wybranym adresem brakuje przyłączy światłowodowych, istnieje kilka innych opcji. Da się skorzystać np. z mobilnego modemu, który pozwala na korzystanie z sieci zarówno w domu, jak i w podróży. Poza tym jest jeszcze zwykły internet stacjonarny, który cechuje się wyższą stabilnością od poprzednika.

Trzeba też pamiętać, że brak kabli światłowodowych w danej lokalizacji w Rzeszowie nie wyklucza jej na zawsze. Prawdopodobne, że w przyszłości pojawią się przewody umożliwiające zainstalowanie routera i korzystanie z transferu danych w ten sposób. Warto więc co jakiś czas sprawdzać wyszukiwarkę Play.