Plan finansowy Rzeszowa na 2024 rok przekracza 2 mld zł, Prezydent Fijołek nazywa go "Budżetem nadziei"

Prezydent Konrad Fijołek, podczas kierowania sprawami miasta Rzeszów, zaprezentował szczegółowe plany dotyczące budżetu na rok 2024. Nazwał ten plan finansowy „Budżetem nadziei”, co wskazuje na optymistyczne prognozy. Wartość tego budżetu przekroczy 2 miliardy złotych, a na różne inwestycje przeznaczono prawie 320 milionów złotych.

Decyzja o przyjęciu tego kluczowego dokumentu finansowego dla Rzeszowa na najbliższy rok została podjęta podczas sesji w ratuszu, która odbyła się we wtorek. Zebrana Rada Miasta składała się z 18 radnych, którzy głosowali za zaakceptowaniem budżetu, natomiast 8 radnych sprzeciwiło się temu planowi.

Władze Rzeszowa, stolicy regionu Podkarpacia, mają nadzieję na otrzymanie dodatkowych środków z centralnego budżetu kraju w ciągu najbliższego roku. Według ich zapowiedzi, warunki te powinny być bardziej korzystne dla lokalnych samorządów. Konrad Fijołek wyraził swoje poglądy na ten temat, stwierdzając, że Rzeszów doświadczył znacznych strat z powodu zmian w krajowej polityce fiskalnej w ostatnich latach. Miał nadzieję, że bieżące dochody i udziały w podatkach – kluczowe elementy funkcjonowania samorządów – powrócą do poziomu uzgodnionego wcześniej z rządem krajowym w prawie kompetencyjnym i finansowym.

Prezydent Fijołek podkreślił, że dwa poprzednie budżety były skomplikowane i skoncentrowane na najlepszym możliwym zarządzaniu kryzysem.