Podkarpacki samorząd wprowadza do eksploatacji nowoczesne pociągi hybrydowe

Województwo Podkarpackie jest w trakcie przeprowadzania testów nowo nabytymi pociągami hybrydowymi. Ta awangardowa forma transportu ma zadebiutować na szynach podkarpackich w lutym nadchodzącego roku. Pokazowy przejazd tych jednostek na odcinku Rzeszów – Mielec miał miejsce w piątek.

Pociągi, które są obecnie poddawane próbom, to cztery trzyczłonowe Hybrydowe Zespoły Trakcyjne IMPULS 2 typu 36WEh, wyprodukowane przez firmę Newag S.A. Te unikalne składy kolejowe, oprócz napędu elektrycznego, są wyposażone również w napęd spalinowy. To daje im zdolność do poruszania się po odcinkach linii kolejowych, które nie są wyposażone w sieć trakcyjną.

Całkowita wartość tych pojazdów wynosi ponad 118 mln zł brutto. Ich zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Te nowatorskie „Hybrydy” mogą osiągnąć prędkość do 160 km/h na napędzie elektrycznym i do 120 km/h na napędzie spalinowym. Wdrożenie takiego rozwiązania technologicznego pozwala mieszkańcom na komfortowe podróże bez konieczności przesiadek, umożliwiając płynne połączenia między obszarami z różnym standardem infrastruktury kolejowej.